Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Całość założenia mieści się w średniowiecznym kompleksie pałacowym, w skład którego wchodzi: pałac otoczony fosą, baszta warowna, zabytkowe zabudowania stajenne oraz sześciohektarowy park krajobrazowy. Średniowieczna baszta jako jedyna wraz z szańcami ocalała w stanie nienaruszonym. . Na szczycie wieży Adam Choiński, ówczesny właściciel, umieścił złoty półksiężyc zdobyty w bitwie pod Chocimiem w 1620 r. W zbudowanej na planie kwadratu baszcie znajduje się sala nagród oraz biura Stadniny Koni, kameralna sala kominkowa i sala myśliwska. Przy kopule znajduje się taras widokowy.
Golejewko istniało już w epoce kamienia, brązu i kultury łużyckiej. Pytacie czy to prawda? Tak, to prawda i są na to świadectwa w postaci wykopalisk na cmentarzysku kultury łużyckiej właśnie w Golejewku.
W średniowieczu z kolei Golejewko było miejscowością bardzo znaną. Mieściła się tu strażnicza warownia polska nazwana Czestram. Ponoć od nazwy kastrum czyli zamek. Czestram wymienia także bulla papieża Innocentego II wydana dla arcybiskupa gnieźnieńskiego w 1136 roku. Okazuje się, że w Golejewku mieściła się jedna z najstarszych strażnic wielkopolskich ze stałą załogą wojskową. Te fakty powinny przemawiać za tym, aby tu zawitać i poczuć zapach historii.
Autor: Stefan Sapeta Dodano: 2013-08-28 00:18:09