Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cmentarz wojenny w Granicy niedaleko Kampinosu

Galeria: Granica Włącz pokaz slajdów

 
Cmentarz wojenny w Granicy niedaleko Kampinosu

Tytuł zdjęcia: Cmentarz wojenny w Granicy niedaleko Kampinosu


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3931 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na cmentarzu w Granicy pochowani zostali żołnierze armii "Poznań" oraz "Pomorze", któzy po dramatycznej bitwie nad Bzurą wycofywali się w kierunku stolicy. Oddziały polskie posuwały się puszczańskimi drogami, szukając w lesie schronienia przed atakami hitlerowskiego lotnictwa. Zastały tu jednak wysuszone przez upały bory sosnowe i uciążliwe, piaszczyste drogi, zatłoczone kolumnami wszelkiego rodzaju taborów. Dowódca armii "Poznań", gen. Tadeusz Kutrzeba, napisał potem, że Puszcza Kampinoska stała się grobem jego armii, nieustannie ostrzeliwanej przez artylerię i bombardowanej z powietrza.
Miejscowość: Granica
Kraina: Puszcza Kampinoska
Województwo: mazowieckie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Granica

Granica to najbardziej malownicza miejscowość w Kampinoskim Parku Narodowym. Położona na obrzeżach puszczy wieś powstała jako tzw. budy około 1795 r., lecz jej właściwa historia rozpoczęła się dopiero po wybudowaniu tu w latach międzywojennych zespołu drewnianych budynków nadleśnictwa Kampinos.

Zabytkowe budynki, utrzymane w modnym wówczas stylu tzw. architektury narodowej, są obecnie ozdobą miejscowości. W jednym z nich mieści się ośrodek dydaktyczno-muzealny KPN im. Prof. Jadwigi i Romana Kobendzów. Ze względu na swoją urodę budynki nadleśnictwa wielokrotnie służyły filmowcom jako naturalna dekoracja m.in. Krzysztofowi Zanussiemu w "Strukturze kryształu".

Obok zabytkowych zabudowań nadleśnictwa znajduje się niewielki, acz bardzo urokliwy skansen, do którego prowadzi Aleja Trzeciego Tysiąclecia. Wzdłuż niej w latach 1999 – 2000 posadzili młode dęby m.in. Prezydent Rzeczpospolitej i Prymas Polski oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W Granicy znajduje się także przepiękny cmentarz wojenny z grobami żołnierzy 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich poległych w okolicy w dniach 16-17.IX.1939 r.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Cmentarz wojenny w Granicy niedaleko Kampinosu
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych