Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Plac Frańciszkański

Galeria: Kowary Włącz pokaz slajdów

 
Plac Frańciszkański

Tytuł zdjęcia: Plac Frańciszkański


Autor: Andrzej
Data dodania: 2011-09-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1396 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kowary umiejscowione są pomiędzy Karkonoszami i Rudawami Janowickimi i leżą w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Położone są nad rzeką Jedlicą, wzdłuż której na przestrzeni ok. 5 km ciągnie się zwarta zabudowa. W środkowej jej części usytuowane jest centrum miasta, które jest jego najstarszą częścią. Znajdują się tu liczne placówki usługowo-handlowe, urząd miasta, kościół, ośrodek zdrowia i dwie szkoły podstawowe. Bogata historia miasta spełnia oczekiwania każdego kto odwiedzi Kowary a bliskość gór sprzyja pieszym wędrówkom i uprawianiu sportów. Wśród ciekawych zabytków wyróżnić można: kamieniczki z XVI - XIX wieku wraz z klasycystycznym ratuszem z roku1788, kamienny most na Jedlicy z 1725 z figurą św. Jana Nepomucena, kościół parafialny pw. NMP z XV w., zespół pałacowo-parkowy Radociny. Z Kowar łatwo się wspiąć na Kowarski Grzbiet jego zwieńczenia i Śnieżkę Nad miastem wznoszą się malownicze góry: Wołowa, Rudnik i Skalnik. Na Przełęczy Okraj, znajduje się najwyżej położone w Polsce drogowe całodobowe przejście graniczne. Kowary ,to także kopalnie z udostępnioną podziemną trasą turystyczną sztolni kowarskich, gdzie wydobywano uran.Jest to największa w kraju kopalnia uranu.
Miejscowość: Kowary
Kraina: Karkonosze
Województwo: dolnośląskie
Tagi: rynki miast  
Schowaj mapę

Kowary

Jako że Kowary położone są na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy i Rudaw Janowickich, stanowią przede wszystkim dobrą bazę wypadową w góry. Z Kowar można urządzić sobie krótsze (np. do sztolni dawnej kopalni rud uranu i Skarbca Walonów) i dłuższe wycieczki. Te drugie rzecz jasna w Karkonosze: na Śnieżkę, do Karpacza i Przełęcz Okraj, i Rudawy Janowickie: do Janowic Wielkich czy "Szwajcarki".

W Kowarach zachował się stary układ zabudowy z kamieniczkami pochodzącymi z wieków XVIII i XIX. Niektóre z nich zawierają renesansowe detale. Ratusz to szkoła klasycystyczna. W gotyckim kościele Imienia Najświętszej Marii Panny znajdują się za to cenne barokowe (świątynia, po pożarze, została poddana barokizacji) ołtarze, malowidła i rzeźby świętych.

Podobnie jak w Kłodzku tak i w tutaj przespacerować się można po kamiennym moście, również ozdobionym figurą św. Jana Nepomucena. Twierdzy co prawda w Kowarach nie ma, jest za to Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie w skali 1:25 prezentowane są liczne obiekty architektoniczne regionu jak pałace, kościoły czy starówki miast.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Plac Frańciszkański
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych