Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kowary sztolnia Liczyrzepa- podziemna trasa

Galeria: Kowary Włącz pokaz slajdów

 
Kowary sztolnia Liczyrzepa- podziemna trasa

Tytuł zdjęcia: Kowary sztolnia Liczyrzepa- podziemna trasa


Autor: Artur74
Data dodania: 2014-11-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3058 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Sztolnia Liczyrzepa to jedna z dwóch udostępnionych sztolni do zwiedzania z Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie, zwanego także Zakładami R-1. Zakłady zajmowały się po wojnie wydobyciem rudy uranu, który był wywożony do Związku Radzieckiego. Sztolnia wydrążona jest w górze Sulica. Podczas zwiedzania pokonujemy trasę w sztolni, wystawę kamieni, minerałów i fotografii, a także oglądamy pokaz laserowy powiązany z wybuchem pierwszej bomby atomowej Zwiedzanie zaczynamy, gdy u progu podziemnego świata założymy ochronne kaski na głowę. Po tym zabiegu można wejść do podziemnego labiryntu. Podziemna trasa prowadzi głównie przez sztolnie poszukiwawczo-badawczą nr 9 w swoich czasach tajnej kopalni rudy uranowej Podgórze. Trasa jest oświetlona. Całość zwiedzamy z przewodnikiem, który rzeczowo i ciekawie opowiada historię Walonów, zakładów R1, kopalni uranowej Podgórze oraz inhalatorium radonowego. Waloni lub Walończycy jak ich nazywano byli od czasów średniowiecza poszukiwaczami kruszców i minerałów. Mieli niezwykłego nosa do wyszukiwania owych geologicznych skarbów. Natomiast zakłady R1 oraz wydobycie rudy uranowej w kopalni Podgórze to niezwykle ciekawa historia tajnej sowieckiej kopalni uranu działającej tu w latach 1951-1958. Podążając podziemnymi korytarzami, oglądamy różnorakie narzędzia używane w górnictwie w różnych latach. Są łopaty, latarki, świdry, kilofy i wiele innych górniczych eksponatów.Trasa jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania.
Miejscowość: Kowary
Kraina: Karkonosze
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Kowary

Jako że Kowary położone są na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy i Rudaw Janowickich, stanowią przede wszystkim dobrą bazę wypadową w góry. Z Kowar można urządzić sobie krótsze (np. do sztolni dawnej kopalni rud uranu i Skarbca Walonów) i dłuższe wycieczki. Te drugie rzecz jasna w Karkonosze: na Śnieżkę, do Karpacza i Przełęcz Okraj, i Rudawy Janowickie: do Janowic Wielkich czy "Szwajcarki".

W Kowarach zachował się stary układ zabudowy z kamieniczkami pochodzącymi z wieków XVIII i XIX. Niektóre z nich zawierają renesansowe detale. Ratusz to szkoła klasycystyczna. W gotyckim kościele Imienia Najświętszej Marii Panny znajdują się za to cenne barokowe (świątynia, po pożarze, została poddana barokizacji) ołtarze, malowidła i rzeźby świętych.

Podobnie jak w Kłodzku tak i w tutaj przespacerować się można po kamiennym moście, również ozdobionym figurą św. Jana Nepomucena. Twierdzy co prawda w Kowarach nie ma, jest za to Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie w skali 1:25 prezentowane są liczne obiekty architektoniczne regionu jak pałace, kościoły czy starówki miast.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kowary sztolnia Liczyrzepa- podziemna trasa
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych