Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Po II wojnie światowej miasto znalazło się w Polsce, a jego niemieccy mieszkańcy zostali zmuszeni do wyjazdu. W 1945 r. zmieniono nazwę z Schömberg na Chełmsko Śląskie, jednocześnie odbierając mu prawa miejskie
8 kilometrów od Krzeszowa, nad Zadrną i Metą leży duża-nieduża wieś Chełmsko Śląskie, w której zobaczymy bezcenne, jedyne w Polsce Domy Tkaczy Śląskich - 11 domków (zwanych 11 Apostołami) postawionych w XVIII wieku nad rzeką, aby tkacze mogli bezpośrednio z niej korzystać. Był również 12 domek, zwany Judaszem, ale spłoną (lub został rozebrany, jak podają inne źródła), ponownie postawiony, również uległ zniszczeniu. Obok 11 Apostołów były również kiedyś 4 domy podcieniowe, zwane 4 Ewangelistami i 7 Braci .
W domkach do dziś mieszkają osoby prywatne. W jednym z nich mieści się Kawiarnia u Apostoła, w której zostaniemy uraczeni wyśmienitą "Bombą Apostołów" (koniecznie!) i barwną opowieścią o Chełmsku i jego historii i zabytkach. Właściciel kawiarenki przyjmuje w oryginalnym lnianym stroju, jest urodzonym gawędziarzem, a swoje opowieści okrasza starymi pocztówkami z Chełmska, których posiada naprawdę pokaźną kolekcję. Na miejscu znajduje się również niewielki sklepik z pamiątkami (lniane, drewniane wyroby, rękodzieło) i wyrobami lnianymi.
Do Chełmska Śląskiego najlepiej pasuje określenie: przecudowna dziura. Położone nieco na uboczu utartych szlaków turystycznych cechuje się niezwykłym klimatem melancholii pomieszanej z zachwytem nad architekturą miasteczka.
Ośrodkiem założenia miejskiego jest prostokątny rynek, obudowany zabytkowymi kamieniczkami, późnorenesansowymi, barokowymi i klasycystycznymi (część z nich z podcieniami). Pośrodku rynku znajduje się studnia z figurą św. Jana Nepomucena z XVIII w., a nieopodal barokowy kościół parafialny Świętej Rodziny z l. 1670-91.
Najcenniejszym zabytkiem Chełmska Śląskiego są jednak słynne Domy Tkaczy, zwane także Dwunastoma Apostołami, z których 11 przetrwało do naszych czasów. Zbudowany ok. 1707 roku drewniany kompleks domów jest najlepiej zachowanym zabytkiem tego typu na Dolnym Śląsku.