Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Góra Włodarz (to ta po skosie w prawo od liści drzewa) w jej wnętrzu kryje się do tej pory nie wyjaśniona sieć korytarz i hal wykutych w litej skale przez więźniów przymusowych podczas trwania II Wojny Światowej. Jest to sieć korytarzy wchodząca w skład wielkiego systemu podziemnych komnat i tuneli o nazwie Rise (Olbrzym), które nie zostały dokończone z powodu zakończenia wojny. Do tej pory udało się spenetrować i udostępnić do zwiedzania niewielki obszar tych korytarzy, a dalsza eksploracja nasuwa więcej nowych pytań i zagadek niż odpowiedzi.
Od góry Włodarz dalej w prawo pod chmurą w jej cieniu znajdują się Wielka i Mała Sowa. Są to najwyższe szczyty Gór Sowich. W dolinie leży miasto Głuszyca, która min. jak Walim, Osówka odgrywała ważna rolę w czasie II Wojny Światowej przy budowaniu Olbrzyma...
Głuszyca (niem. Wüstegiersdorf) - miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, siedziba gminy miejskiej Głuszyca nad rzeką Bystrzycą, w kotlinie pomiędzy Górami Sowimi a Kamiennymi (Górami Suchymi) w Sudetach Środkowych.
Ośrodek przemysłu włókienniczego, odzieżowego oraz drzewnego. Siedziba władz gminy. W czasie wojny miejsce podobozów dla więźniów i robotników przymusowych z pobliskiego Gross-Rosen.
Na jej terenie znajduje się część tzw. kompleksu Riese (niem. Olbrzym). Tym kryptonimem opatrzono jeden z największych projektów górniczo-budowlanych w historii hitlerowskich Niemiec. Prace swym zasięgiem objęły ogromny obszar położony na stokach Gór Sowich oraz w okolicach zamku Książ. Do dzisiaj nie przesądzono jednoznacznie do czego miały posłużyć wznoszone w ramach tego projektu budowle. W Głuszycy znajduje się wejście do części kompleksu zwanego Osówka.
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: WłodarzSkomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Tak się składa ,ze oglądałem film ostatnio o tych tajemniczych korytarzach i sztolniach. Fotografia ukazuje piękno Włodarza i okolic. Zachęca do odwiedzenia tego miejsca chyba bardziej jak to co kryje wnętrze gór.
Autor: Antoni Dybał Dodano: 2012-11-21 21:03:32