Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Plener

Galeria: Bodzentyn Włącz pokaz slajdów

 
Plener

Tytuł zdjęcia: Plener


Autor: Maciej Jelonek
Data dodania: 2011-08-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3633 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wybrałem się na wycieczkę wraz z trzema kumplami. Beztrosko włóczyliśmy się po świętokrzyskich wioskach i miasteczkach. Piękna pogoda, pełen bak, dobre humory i mnóstwo wolnego czasu. Pawłów, Godów, Doły Biskupie, Nietulisko, Kunów, Nowa Słupia, stare świątynie, przydrożne figury, ruiny domów i zakładów przemysłowych, pola, lasy, rzeki, wychodnie skalne... Jak w kalejdoskopie. Kiedy dotarliśmy pod ruiny zamku w Bodzentynie, zobaczyliśmy coś, co sprawiło, że ciarki przeszły nam po skórze. Nie była to zjawa białej damy, ani duch błędnego rycerza. To młoda para postanowiła zrobić sobie sesję zdjęciową pośród starych murów. Po raz pierwszy tego dnia ja i moi trzej kompani - zaprzysięgli kawalerowie - poczuliśmy prawdziwą grozę. Nie ma żartów! Taki los może spotkać każdego z nas...
Miejscowość: Bodzentyn
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: ludzie renesans ruiny  
Schowaj mapę

Bodzentyn

Bodzentyn to jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek Gór Świętokrzyskich. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc Kielecczyzny.

Do najcenniejszych zabytków Bodzentyna należy gotycki kościół parafialny z XV w. W jego kruchcie zachowała się tablica erekcyjna z 1452 r.  przedstawiająca Zbigniewa Oleśnickiego, polecanego przez św. Hieronima, ofiarującego model kościoła Madonnie na tronie. Tu także znajduje się barokowa, osiemnastowieczna rzeźba w drewnie lipowym, tzw. Pieta (Matka Boska Bolejąca).

To jednak dopiero wstęp do bezcennych zabytków znajdujących się we wnętrzu bodzentyńskiego kościoła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz główny z 1546 r., jeden z najwspanialszych z tego okresu w Polsce. Ufundowany został, jako główny ołtarz do Katedry Wawelskiej przez samego Zygmunta Starego. Dopiero, gdy Katedra Wawelska zaczęła się rozrastać, a pierwotny ołtarz okazał się zbyt mały przeniesiono go najpierw do Kielc, a potem na pocz. XVIII wieku do Bodzentyna.

Kościele koniecznie należy także zobaczyć bezcenny tryptyk bodzentyński, znajdujący się w przedłużeniu północnej nawy. Został on namalowany w 1508 r. na zamówienie biskupa Jana Konarskiego w słynnym warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza).

Ponadto w Bodzentynie znajdują się niezwykle malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w., punkt etnograficzny w zagrodzie świętokrzyskiej, ruiny kościoła św. Ducha oraz zabytkowy kirkut. To miasteczko naprawdę trzeba zobaczyć.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Plener
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych