Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bodzentyn - kirkut

Galeria: Bodzentyn Włącz pokaz slajdów

 
Bodzentyn - kirkut

Tytuł zdjęcia: Bodzentyn - kirkut


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-04-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1962 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Piętnastoletni Dawid Rubinowicz pozostawił po sobie wstrząsający pamiętnik, świadectwo holocaustu. Ojciec Dawida - Josek, opuścił Kielce i sprowadził się do Krajna. W tej wiosce żydowski chłopiec chodził do szkoły. Później trafił do getta w Bodzentynie, a stąd transportem został wywieziony do Treblinki i tam zgładzony. W wiosce Krajno, dwunastoletni wówczas Dawid, zaczął pisać pamiętniki. Pierwszy zeszyt zaczyna się datą 21 marca 1940 roku, ostatni a kończą się datą 1 czerwca 1942 roku w Bodzentynie.
Miejscowość: Bodzentyn
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: judaica  
Schowaj mapę

Bodzentyn

Bodzentyn to jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek Gór Świętokrzyskich. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc Kielecczyzny.

Do najcenniejszych zabytków Bodzentyna należy gotycki kościół parafialny z XV w. W jego kruchcie zachowała się tablica erekcyjna z 1452 r.  przedstawiająca Zbigniewa Oleśnickiego, polecanego przez św. Hieronima, ofiarującego model kościoła Madonnie na tronie. Tu także znajduje się barokowa, osiemnastowieczna rzeźba w drewnie lipowym, tzw. Pieta (Matka Boska Bolejąca).

To jednak dopiero wstęp do bezcennych zabytków znajdujących się we wnętrzu bodzentyńskiego kościoła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz główny z 1546 r., jeden z najwspanialszych z tego okresu w Polsce. Ufundowany został, jako główny ołtarz do Katedry Wawelskiej przez samego Zygmunta Starego. Dopiero, gdy Katedra Wawelska zaczęła się rozrastać, a pierwotny ołtarz okazał się zbyt mały przeniesiono go najpierw do Kielc, a potem na pocz. XVIII wieku do Bodzentyna.

Kościele koniecznie należy także zobaczyć bezcenny tryptyk bodzentyński, znajdujący się w przedłużeniu północnej nawy. Został on namalowany w 1508 r. na zamówienie biskupa Jana Konarskiego w słynnym warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza).

Ponadto w Bodzentynie znajdują się niezwykle malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w., punkt etnograficzny w zagrodzie świętokrzyskiej, ruiny kościoła św. Ducha oraz zabytkowy kirkut. To miasteczko naprawdę trzeba zobaczyć.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Bodzentyn - kirkut
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Bodzentyński kirkut - co i napisałem - leży przed miastem, albo za miastem, jak kto woli. Szukałem go ładnych dwadzieścia lat. Wiedziałem, bo pamiętałem z dzieciństwa, że jest, ale nigdy tam nie trafiłem. Ukrył się w chaszczach,chaberdziach, głogach i rozłogach. Zamaskował, tak dokładnie, że zniknął zagubiony na półnonym stoku Miejskiej góry. Na to bezskuteczne poszukiwanie nekropolii bodzentyńskiej diaspory, wpływ miało właśnie owo peryferyjne położenie, skądbym nie jechał, nie szedł, zawsze było nie po drodze. Jechałem z Kielc - no, nie będę się zatrzymywał przed Bodzentynem, żeby szukać macew. Wracałem do domu - przecież nie ma czasu na to, by zrobić przystanek przy drodze i ciarać się po polach w poszukiwaniu śladów kikutu. Aż się wreszcie dokonało. Jest ! Cmentarz został dwa lata temu oczyszczony z zarośli, wyeksponowany i jest teraz jak na dłoni. Mam go - nareszcie... Mam go ze wspomnieniem z odległej przeszłości.

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2010-04-06  22:30:52
W ładnym miejscu znajduje się ten kirkut.

Autor: Paweł Bednarek_nieaktywny   Dodano: 2010-04-06  19:03:00
zobacz wszystkie komentarze w serwisie