Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Kanał Giżycki (Łuczański) kanał mazurski. Łączy on jeziora Niegocin i Kisajno. Kanał ma długość 2130 m i głębokość 1,9 m. Przechodzi przez zachodnią część Giżycka, najpierw pod mostem kolejowym, mija most obrotowy, a dalej pod kładką dla pieszych i jeszcze dwoma mostami drogowymi.
Most obrotowy zbudowany został w 1898 jako połączenie miasta z Twierdzą Boyen. Most jest skonstruowany w ten sposób, że przęsło mostowe obraca się w bok, a nie do góry jak w mostach zwodzonych. Obracany jest ręcznie przez jednego operatora. Cała operacja otwierania mostu zajmuje około 5 min i jest atrakcją turystyczną Giżycka.
Alternatywnym połączeniem jezior Niegocin i Kisajno, z którego mogą skorzystać jednostki mniejsze niż statki pasażerskie Żeglugi Mazurskiej, jest tzw. Stary Kanał, który tworzą Kanał Niegociński na jezioro Tajty i dalej kanał Piękna Góra z jeziora Tajty na jezioro Kisajno. Kanał ten był również wykorzystywany przez wszystkie większe jednostki, gdy na czas remontu mostu obrotowego przykryto go tymczasową kładką.
Giżycko jest jednym z najsłynniejszych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Leży nad kilkoma jeziorami, z których największe to Niegocin i Kisajno.
W mieście znajduje się też kilka atrakcji w postaci historycznych budowli. Najsłynniejszym zabytkiem jest XIX-wieczna Twierdza Boyen. Zbudowana na planie gwiazdy stanowiła niegdyś główny punkt systemu obronnego Prus Wschodnich. Dziś za drobną opłatą można przespacerować się wzdłuż jej murów oraz obejrzeć prezentowaną we wnętrzach stałą ekspozycję prac polskich i światowych artystów-grafików.
Oprócz słynnej twierdzy w Giżycku warto zobaczyć również neogotycką wieżę ciśnień, w której mieści się kawiarnia i punkt widokowy. Do ciekawostek niewątpliwie zalicza się także obrotowy most z 1860 r. wzniesiony na Kanale Łuczańskim łączącym jeziora Kisajno i Niegocin. Most, obsługiwany ręcznie, jest jedną z dwóch takich konstrukcji w Europie, a do tego jedyną czynną. W pobliżu kanału wznoszą się ponadto ruiny, choć to może ze wiele powiedziane, XIV-wiecznego zamku krzyżackiego. Do dzisiejszych czasów zachowało się skrzydło mieszkalne budynku.
Z Giżycka wybrać się można także na wycieczkę do niedalekiego Woliska. Tam to, w Nadleśnictwie Borki, utworzono rezerwat żubrów. Oprócz nich występują w nim rysie, łosie, jelenie, wilki, lisy, dziki i jenoty.
Autor: Henryk Mieszkowski Dodano: 2012-11-08 16:00:03