Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» jez. Ryńskie

Galeria: Ryn Włącz pokaz slajdów

 
jez. Ryńskie

Tytuł zdjęcia: jez. Ryńskie


Autor: Henryk Mieszkowski
Data dodania: 2011-05-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 6967 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: JEZIORO RYŃSKIE Jest jednym z największych jezior na Mazurach . Brzegi jeziora w dużej części są wysokie i strome . Jezioro Ryńskie w zasadzie stanowi jedną całość z jeziorem Tałty, w wyniku umownego podziału wyodrębniono dwa jeziora. Jezioro Ryńskie ma powierzchnię 6,7 km˛, długość 7 km, średnią głębokość ok. 13 m z maksymalną głębokością 20,2 m w pobliżu Rynu. Na jeziorze są trzy wyspy o łącznej powierzchni 4,5 ha. Największa o nazwie Duża Wyspa znajduje się w pobliżu wsi Wejdyki i prawie na osi zatoki Rominek kształtem przypominającej fiord. Na północ od Wejdyk, też na zachodnim brzegu jeziora znajduje się wieś Notyst Wielki. Na wschodnim brzegu Jeziora Ryńskiego na Półwyspie Mrówki znajduje się wieś Mrówki, a dalej w kierunku Rynu wieś Rybical. Do północnego krańca jeziora w Rynie dopływa woda z dalej na północ, położonego wyżej jeziora Ołów. Woda płynie kanałem podziemnym wybudowanym przez Krzyżaków. Kanał zaopatrywał w wodę zamek w Rynie, a przy wylocie kanału do Jeziora Ryńskiego znajdował się młyn wodny.
Miejscowość: Ryn
Kraina: Mazury
Województwo: warmińsko-mazurskie
Schowaj mapę

Ryn

Jak wiele z mazurskich miast również Ryn powstał przy krzyżackim zamku. Dwa pobliskie jeziora - Ryńskie i Ołów mogły z pewnością zauroczyć wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode, który zainicjował budowę. Ryn leży bowiem na przesmyku między wyżej wymienionymi. Nie dziwi więc, że obecnie pełni funkcję ośrodka turystycznego i przystani dla żeglarzy.

Ryński zamek przeszedł wiele, włącznie z tym, że przez pewien czas należał do prywatnych właścicieli. Z oryginału zachowały się sale w piwnicach oraz baszta (na dziedzińcu przy skrzydle południowym). Stanowi on główny zabytek miasta. Tuż za nim plasują się ponadstuletni holenderski wiatrak i pochodzące z XIX i XX w. kamieniczki, będące przykładem uroczej małomiasteczkowej zabudowy.

 

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: jez. Ryńskie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych