Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Katedra św. Trójcy

Galeria: Drohiczyn Włącz pokaz slajdów

 
Katedra św. Trójcy

Tytuł zdjęcia: Katedra św. Trójcy


Autor: Maciej Pawłowski
Data dodania: 2009-03-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3738 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Barokowy kościół zbudowany w latach 1696-1701 jest katedrą od 1992 roku, czyli od powstania w tym miejscu diecezji. Należący najpierw do jezuitów, a później do pijarów kościół od zawsze związany był ze znajdującymi się obok ośrodkami kształcenia zakonników. Jezuickie i pijarskie kolegia w latach międzywojennych zastąpiono męskim gimnazjum, a w 1944 roku na powrót ulokowano tu Seminarium Duchowne. Budynki kolegialno-klasztorne powstawały w latach 1729-51. Seminarium i siedziba diecezji rozrosły się z czasem do monstrualnych, robiących wrażenie rozmiarów i można je podziwiać na zapleczu katedry.
Miejscowość: Drohiczyn
Kraina: Podlasie
Województwo: podlaskie
Tagi: barok kościoły  
Schowaj mapę

Drohiczyn

Drohiczyn jest jednym z ciekawszych miasteczek Podlasia. Nie tylko ze względu na położenie czy historię, lecz także panującą w nim senną atmosferę prowincji. Nie ma sobie bowiem równych, jeśli chodzi o klimat - jest tu cicho, melancholijnie i leniwie. Uroki Drohiczyna i jego okolic docenił nawet Wojciech Has, wybierając miasteczko za miejsce kręcenia plenerów do filmu "Sanatorium pod klepsydrą".

Drohiczyn, wraz ze swoimi wąskimi uliczkami i drewnianymi domkami, jest położony nad Bugiem. Najpiękniejszy, urzekający wprost, widok na rzekę i rozciągające się nad nią pola i lasy, rozpościera się z Góry Zamkowej - niegdyś było tu grodzisko, obecnie na szczycie góry (a raczej górki) stoi obelisk z 1928 r. upamiętniający dziesiątą odzyskania niepodległości.

Centralny punkt Drohiczyna stanowi niewielki, zajęty przez park, rynek. A tuż przy nim cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z 1798 r. - jedyna spośród pięciu cerkwi, która przetrwała do naszych czasów. Można przy tym śmiało rzec, że świątynie stanowią najcenniejsze zabytki Drohiczyna. Zalicza się do nich na pewno zespół klasztoru franciszkanów, który tworzą barokowy kościół wniebowstąpienia NMP, wieża-dzwonnica oraz budynki klasztorne wraz z dziedzińcem. Warto tu zajrzeć na arcyciekawą "lekcję historii" miasteczka.

Tradycje szkolnictwa drohiczyńskiego (już w XVI w. szkołę prowadzili w Drohiczynie franciszkanie) ucieleśnia Collegium Nobilium. Dziś mieści się tu seminarium duchowne, niegdyś w murach kolegium rezydowali m. in. jezuici i pijarzy. Tuż obok szkoły odkryjemy kolejną z drohiczyńskich perełek, a mianowicie XVIII-wieczny pojezuicki kościół parafialny pw. Św. Trójcy. Nieopodal zaś kościół Bernardynek. Świątynia ta, dzięki pięknej fasadzie z załamującymi się ku części środkowej skrzydłami bocznymi, w 1936 r. otrzymała pierwszą nagrodę na międzynarodowej wystawie zabytków.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Katedra św. Trójcy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych