Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Katedra Trójcy Świętej

Galeria: Drohiczyn Włącz pokaz slajdów

 
Katedra Trójcy Świętej

Tytuł zdjęcia: Katedra Trójcy Świętej


Autor: Jan Bogdan Boczko
Data dodania: 2013-02-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1427 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W pojezuickim zespole klasztornym obecnie mieści się katedra, siedziba kurii biskupiej i Wyższego Seminarium Duchownego. Dawne kolegium jezuickie ma kształt litery L. Budynek położony jest równolegle do krawędzi wysokiej skarpy Bugu. Katedra Trójcy Świętej pochodzi z 1709. Jest to kościół barokowy, murowany z cegły, na rzucie prostokąta, z czteroprzęsłowym korpusem i jednoprzęsłowym półkoliście zamkniętym prezbiterium, wysokością i szerokością równym nawie głównej. Nawa główna otwarta do bocznych półkolistymi arkadami na czworobocznych filarach. Chór wsparty na półkolistych arkadach z wklęsłowypukłym balkonem. Ołtarz główny marmoryzowany, pseudobarokowy z nowymi obrazami: Trójcy Świętej w polu głównym i w zwieńczeniu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Chrzcielnica późnorenesansowa z początku XVII wieku, sześcioboczna, w formie kielicha, z arabeskową dekoracją na czaszy, zwieńczona gzymsem. Budynek kolegium jezuitów, obecnie Wyższe Seminarium Duchowne wzniesiony 17461751. Po objęciu przez pijarów w 1774 roku nadal był siedzibą szkoły. Od 1928 roku Gimnazjum Męskie Diecezji Pińskiej. Po 1944 roku w ulokowanym tu seminarium przeprowadzono remont połączony z adaptacją strychu na cele mieszkalne. Późnobarokowe, na planie prostokąta o zaokrąglonych narożnikach, piętrowe, połączone łącznikiem z klasztorem. Na parterze znajduje się aula, na piętrze kaplica (dawna sala teatralna). W kaplicy w nowy ołtarzu późnobarokowe tabernakulum z XVIII wieku z kościoła w Mirze (dawne woj. nowogródzkie) źródło: KAI
Miejscowość: Drohiczyn
Kraina: Podlasie
Województwo: podlaskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Drohiczyn

Drohiczyn jest jednym z ciekawszych miasteczek Podlasia. Nie tylko ze względu na położenie czy historię, lecz także panującą w nim senną atmosferę prowincji. Nie ma sobie bowiem równych, jeśli chodzi o klimat - jest tu cicho, melancholijnie i leniwie. Uroki Drohiczyna i jego okolic docenił nawet Wojciech Has, wybierając miasteczko za miejsce kręcenia plenerów do filmu "Sanatorium pod klepsydrą".

Drohiczyn, wraz ze swoimi wąskimi uliczkami i drewnianymi domkami, jest położony nad Bugiem. Najpiękniejszy, urzekający wprost, widok na rzekę i rozciągające się nad nią pola i lasy, rozpościera się z Góry Zamkowej - niegdyś było tu grodzisko, obecnie na szczycie góry (a raczej górki) stoi obelisk z 1928 r. upamiętniający dziesiątą odzyskania niepodległości.

Centralny punkt Drohiczyna stanowi niewielki, zajęty przez park, rynek. A tuż przy nim cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z 1798 r. - jedyna spośród pięciu cerkwi, która przetrwała do naszych czasów. Można przy tym śmiało rzec, że świątynie stanowią najcenniejsze zabytki Drohiczyna. Zalicza się do nich na pewno zespół klasztoru franciszkanów, który tworzą barokowy kościół wniebowstąpienia NMP, wieża-dzwonnica oraz budynki klasztorne wraz z dziedzińcem. Warto tu zajrzeć na arcyciekawą "lekcję historii" miasteczka.

Tradycje szkolnictwa drohiczyńskiego (już w XVI w. szkołę prowadzili w Drohiczynie franciszkanie) ucieleśnia Collegium Nobilium. Dziś mieści się tu seminarium duchowne, niegdyś w murach kolegium rezydowali m. in. jezuici i pijarzy. Tuż obok szkoły odkryjemy kolejną z drohiczyńskich perełek, a mianowicie XVIII-wieczny pojezuicki kościół parafialny pw. Św. Trójcy. Nieopodal zaś kościół Bernardynek. Świątynia ta, dzięki pięknej fasadzie z załamującymi się ku części środkowej skrzydłami bocznymi, w 1936 r. otrzymała pierwszą nagrodę na międzynarodowej wystawie zabytków.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Katedra Trójcy Świętej
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
podoba mi się

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2013-02-04  08:00:41
zobacz wszystkie komentarze w serwisie