Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pokrzywianka u źródeł.

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Pokrzywianka u źródeł.

Tytuł zdjęcia: Pokrzywianka u źródeł.


Autor: Paweł K.
Data dodania: 2011-11-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1725 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Główne dopływy Pokrzywianki to: Czarna Woda, Słupianka i Dobruchna.
Tagi: rzeki  

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Taka mała rzeczka, a pięknie wije się wśród pól świętokrzyskich.I ma swój wodospad !

Autor: Małgorzata K.   Dodano: 2011-12-05  11:48:07
Od miejsca przecięcia drogi asfaltowej biegnącej przy górze i szlaku na szczyt skręcamy w prawo na malowniczy mostek , wkraczamy na łąkę i idąc gdzieś 150 metrów wzdłuż Pokrzywianki natrafiamy na wodospadzik. A archeologów przepraszam;)

Autor: Paweł K.   Dodano: 2011-11-28  15:15:57
Ale dla "krajobrazowiczów" z pomorza, to rzeczywiście może być "rzut beretem" :D Należy też pamiętać, że tetrapody, to nie "działka" archeologow, a paleontologów. To tak gwoli ścisłości. A ten wodospadzik, to gdzie dokładnie się znajduje?

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2011-11-28  15:01:23
No oczywiście! Całkowita racja i dziękuję za wytknięcie pomyłki. Oczywiście 30 kilometrów w takiej sytuacji to nie pobliże szczególnie jak pokonuje się dystans na rowerze jak ja;) Ale koło tej Chełmowej Góry leżącej nieopodal ( w pobliżu;p) Nowej Słupi również istnieje kamieniołom w którym dokonywane są ciekawe znaleziska. Także przy Pokrzywiance widoczne są ślady bytności archeologów( charakterystyczne wcięcia w korycie rzeki widoczne nawet na tym zdjęciu)Pozdrawiam!

Autor: Paweł K.   Dodano: 2011-11-28  14:57:27
A właściwie, to tylko 30 km w linii prostej - bo zmierzyłem.

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2011-11-28  14:42:38
W pobliżu tej góry... Może i w pobliżu. Zależy jak na to spojrzeć. Jeśli 40 km w lini prostej to "pobliże", no to w "w pobliżu". Bo jeśli chodzi Ci Pawle o ślady tetrapoda, to zostały one odkryte w kamieniołomie w Zachełmiu koło Zagnańska. Czyli nieopodal innej Chełmowej Góry.

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2011-11-28  14:41:27
Byłem tam stosunkowo niedawno, a to była wycieczka na Górę Chełmową. Naprawdę polecam tę trasę bo ileż razy można wchodzić na Święty Krzyż!;) Od Nowej Słupi bardzo ładny szlak , góra malownicza szczególnie w tej porze. Oczywiście mało turystów, ale piękne widoki( wrzucę zdjęcia niebawem) . Pokrzywianka ładna, meandrująca, ma nawet wodospadzik, są mostki. No i w pobliżu tej góry odkryto niedawno ślad najstarszego zwierzaka na ziemi!

Autor: Paweł K.   Dodano: 2011-11-28  12:46:48
Tu mnie jeszcze nie poniosło a szkoda. Pozdrawiam:)

Autor: Jarek W.   Dodano: 2011-11-28  09:18:54
zobacz wszystkie komentarze w serwisie