Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ruiny wielkiego pieca

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Ruiny wielkiego pieca

Tytuł zdjęcia: Ruiny wielkiego pieca


Autor: Jarek W.
Data dodania: 2011-10-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2357 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Kuźniaki
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Kuźniaki to wieś w gminie Strawczyn. Już w średniowieczu wytapiano w okolicach żelazo w piecach dymarkowych. W 1782 roku w hucie należącej do rodziny Radońskich uruchomiono wielki piec, który był najmniejszym z 34 wielkich pieców pracujących na ziemiach polskich. Opalano go węglem drzewnym, a rudę do wytopu dostarczano z Glinianego Lasu i Stąporkowa. Do obsługi wielkiego pieca potrzeba było nawet około 70 osób. W okresie Księstwa Warszawskiego zbudowano przy nim kuźnicę wodną, a w 1844 roku obok działały trzy fryszerki , które przerabiały surówkę na stal. W latach 1860  1870 dokonano znacznej przebudowy i piec wytapiał ponad 1300 ton surówki rocznie. Z wytapianego tu żelaza produkowano kraty, balustrady, rury oraz drobną konfekcję żeliwną. W ostatnich latach funkcjonowania, gdy zakład był własnością spółki Kamiński  Grosman, wielki piec otrzymał imię Jadwiga, pod którym funkcjonował aż do 1897 roku, kiedy to zakończono wytop ze względu na wyczerpanie się miejscowych złóż rud. W 1901 roku zakład został częściowo rozebrany. W dawnych pomieszczeniach fabrycznych urządzono młyn wodny. Pozostała imponująca budowla wielkiego pieca z kamienia oraz dawne ujęcie wody na rzece Łososinie. Poniżej dla wszystkich zainteresowanych podaję link do pobrania folderu pdf z atrakcjami turystycznymi województwa świętokrzyskiego i gorąco zachęcam do odwiedzenia. http://www.sejmik.kielce.pl/temp/zdjecia_kat/5436/mapa%20atrakcji%20tur.pdf

Autor: Jarek W.   Dodano: 2011-10-31  09:40:07
Niedługo na pewno napiszę... Pozdrawiam:)

Autor: Jarek W.   Dodano: 2011-10-24  21:16:10
Jarku napisz coś więcej o tym piecu?

Autor: Henryk Mieszkowski   Dodano: 2011-10-23  16:44:01
zobacz wszystkie komentarze w serwisie