Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamek Szumsko w Rembowie

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Zamek Szumsko w Rembowie

Tytuł zdjęcia: Zamek Szumsko w Rembowie


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-09-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2786 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na wzgórzu obok wsi Rembów znajdują się ruiny starego obronnego zamku. Fundatorem zamku był prawdopodobnie rycerz Jakub lub Krzesław z Szumska, z rodu Odrowążów, który był panem okolicznych ziem. Zamek powstał na początku XIV wieku i znany był wówczas pod nazwą Szumsko (lub Sumsko). Zamek zbudowano z miejscowego piaskowca, wykopanego w trakcie wykonywania rowu obronnego. Najpierw powstała kwadratowa wieża obronna. Całość otoczona została murem obwodowym a także sztuczną fosą o szerokości 12 metrów i głębokości 7 metrów. Wjazd na zamek znajdował się po stronie południowej i poprowadzony był przez wąski most zwodzony o szerokości około 1,5 metra. W późniejszym okresie zamek rozbudowano. W celu poprawy walorów obronnych zamek posiadał tak zwaną Kurzą Stopę - tj. wykusz wsparty na dwóch przyporach i wystający poza lico murów. Zamek był trudny do zdobycia. Po śmierci rycerza Krzesława w roku 1357 zamek wraz z okoliczną wioską przeszedł na własność Poraitów herbu Róża. Przed 1435 rokiem warownia w Rembowie została częściowo rozebrana, a częściowo uległa zawaleniu. Całe jej wyposażenie ówcześni właściciele przenieśli do nowego zamku w Kurozwękach. Zamek przestał być użytkowany i chylił się ku ruinie. W XVI wieku właścicielem okolicznych ziem wraz z ruinami zamku został Jan Sienieński.
Miejscowość: Rembów
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych