Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.
Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.
PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Białak gorzki - Spongiporus stypticus.Występuje na obumarłym drewnie iglastym,rzadko na liściastych ,częsty.Młode owocniki wydzielają mleczne krople o bardzo gorzkim smaku.Ja korzystam obecnie z atlasu " Grzyby.Wielki ilustrowany przewodnik". Ewald Gerhard.Wyd.2006. W wydawnictwie tym jest ponad 1000 opisanych gatunków z fotografiami.W innych wydawnictwach,białak też występuje.Ten grzyb jest bardzo pospolity w Borach Tucholskich,szczególnie na wilgotnych terenach,w poblizu wód.Pozdrawiam. :))) W galerii grzyby na PK też jest widoczny.
Borowiak! Rzuć, proszę, jakąś bibliografią, bo szukam tego białaka po różnych źródłach i znaleźć nie mogę. Chociaż łacińską nazwę podaj, jeśli znasz. Pozdrawiam i z góry dziękuję!
Autor: borowiak Dodano: 2010-11-15 15:56:17