Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Niemcy jacy osiedlili się w kieleckim niekoniecznie się polonizowali, ale z polskiej kultury czerpali całymi garsciami. Schoenbergowie prowadzili w Wąchocku całkiem nieźle prosperujące przedsiębiorstwo. W miejscowej tardycji zapisali się jako porządni,szlachetni ludzie. uż przed zakończeniem II wojny światowej Schoenbergowie opuścili Wąchock, a fabrykę przejęła gmina. Pałac zamienił się w przedszkole, w siedzibę Gromadzkiej Rady Narodowej, zespół mieszkań komunalnych dla najbiedniejszych. Był tak intensywnie eksploatowany że popadł w ruinę. W 1989 roku gmina sprzedała ruiny pałacu i 35 hektarów nieużytków Januszowi i Krzysztofowi Stępnowskim, właścicielom skarżyskiej firmy "Stempo - Elektronik". W ramach umowy firma zobowiązała się obiekt wyremontować i wybudować na rzecz gminy przedszkole. To drugie przedsięwzięcie zrealizowano, ale na restaurację pałacu zabrakło już pieniędzy.
Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.
Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.
PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
Autor: JureK Dodano: 2010-04-30 15:42:20