Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ciekoty, widok na dworek Żeromskich

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Ciekoty, widok na dworek Żeromskich

Tytuł zdjęcia: Ciekoty, widok na dworek Żeromskich


Autor: Agnieszka G.
Data dodania: 2015-04-21
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1328 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W latach 1871-1883 w Ciekotach mieszkał Stefan Żeromski. Rodzice Żeromskiego wydzierżawili Ciekoty w 1869 roku. Budynek dworu nie istnieje, spłonął w 1901. W 2010 powstała rekonstrukcja drewnianego dworku, stylizowany na drobnoszlachecki dwór z drugiej połowy XIX wieku, w którym eksponowane są obiekty upamiętniające życie i twórczość pisarza, pełni funkcję miejsca promującego literaturę i czytelnictwo oraz regionalne dziedzictwo kulturowe.

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Kajetana Snopek   Dodano: 2015-04-24  18:55:31
;-)))

Autor: Bogusław Nowak   Dodano: 2015-04-22  06:00:03
zobacz wszystkie komentarze w serwisie