Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Tokarnia.Muzeum Wsi Kieleckiej

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Tokarnia.Muzeum Wsi Kieleckiej

Tytuł zdjęcia: Tokarnia.Muzeum Wsi Kieleckiej


Autor: Henryk Dymczyk
Data dodania: 2014-11-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 647 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dwór z Suchedniowa. ..dwór wzniesiono na bazie prostokąta z dwoma tylnymi aneksami. Wewnątrz układ:dwutraktowy wielopomieszczeniowy z centralną sienią za frontowym gankiem.Dach pokryty podwójną warstwą z jodłowego gontu. Okna dworu są dwudzielne sześciopolowe. W całym domu jest ogólnie 31 okien w tym 6 mniejszych na poddaszu/od frontu niewidoczne/ . Frontowe wejście to kolumnowy ganek z dwupołaciowym daszkiem. Okna wyposażone są w zewnętrzne okiennice, zamocowano na zawiasach kowalskiej roboty. Stolarka w całym budynku malowana olejno na kolor szaroperłowy. //Niezależnie od tego, czy siedziba taka należała do zamożnego właściciela kilku wsi, czy szaraka pracującego własnymi rękami na swym zagonie, nosiła nazwę dworu, nigdy dworku (dworek- odnosił się do niewielkich domów miejskich, a raczej podmiejskich, bez zaplecza rolniczego). Początkowo dworem nazywano nie tyle właściwy budynek mieszkalny (ten nosił nazwę domu wielkiego lub domu pańskiego), ile całe obejście, spełniające także funkcje administracyjne i gospodarcze. Sukces finansowy przemysłowca, adwokata,pisarza czy artysty przeważnie owocował zakupem wiejskiej rezydencji, w której z całą świadomością kultywowano tradycje szlacheckoziemiańskie. Dla ogromnej większości społeczności wiejskiej dwór był przede wszystkim symbolem bogactwa. Ostateczny cios kulturze szlacheckiego dworu przyniósł osławiony dekret z 1944 roku o reformie rolnej, a właściwie o brutalnym wywłaszczeniu całej warstwy społecznej.Nikt,wtedy nie liczył kosztów społecznych i kulturowych.Budynki dworskie,z których wygnano właścicieli, zazwyczaj przeznaczano na cele społeczne. Jednak w myśl zasady wspólne czyli niczyje, stosunkowo szybko doprowadziło to do zagłady ogromnej większości z nich.Gromadzone przez wieki meble, obrazy, pamiątki. Przedmioty uratowane jakimś cudem przez właścicieli czy przejęte przez muzea (i dziś stanowiące dla tych muzeów poważny problem)niemal nic nie znaczą wobec ogromu strat. Wprowadzając na wsi zasady sprawiedliwości, ówczesna władza zniszczyła jednocześnie ważną część narodowego dziedzictwa.Nie można więc dziś zobaczyć autentycznego dworu polskiego z jego wyposażeniem i mieszkańcami, którzy ostatecznie decydują o atmosferze domu. Starając się wyobrazić sobie ten zaginiony świat, warto zagłębić się w stare i te nowe fotografie pokazujące życie w takich dworkach jak znajdujący się w Tokarni.//
Miejscowość: Tokarnia
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
 
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych