Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Kamieniołom w Zachełmiu, nieczynny od wielu lat, to dla geologów miejsce szczególne. Triasowe skały liczące 250 - 200 milionów lat leżą na formacjach dewońskich powstałych 420 - 350 milionów lat temu. W regionie żywe były podania o śladach dziwacznych stóp. Z pokolenia na pokolenie przekazywano opowieści o spacerujących w okolicy czartach. To one miały zostawiać tajemnicze tropy. W miarę upowszechniania się tranzystorów i kineskopów stare legendy zostały wyparte przez rozmaite odmiany science-fiction. A to, że błądzące po skałach diabły można uznać za "fiction", Władysław Karaszewski udowodnił przy pomocy "science".
Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.
Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.
PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
Też mi się ta seria podoba, a szczególnie to zdjęcie (lubię chmurkę). Ostrożność pochwalam, bo pamiętam niedawne zjeżdżanie po zboczu tego kamieniołomu. Było lato, a i tak trudno podjąć decyzję, gdzie postawić stopę, żeby zjazd był kontrolowany i mógł uchodzić za schodzenie. Wróć wiosną, to zobaczysz urocze roślinki.
Byłaby lepsza, gdybym miał czas i gdybym nie był sam. Trochę niebezpiecznie w takie miejsca w pojedynkę się zapuszczać. Tym bardziej, że nie znam zbyt dobrze tego miejsce i czort wie co się może kryć pod śniegiem. Wrócę tu jeszcze wiosną. Podobno ma być. Od czwartku.
Autor: Maciej Jelonek Dodano: 2010-03-17 08:12:22