Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Tokarnia.
Kościół z Rogowa w Parku Etnograficznym w Tokarni Pochodzący z 1761 r. ,kościół szpitalny pw. Matki Bożej Pocieszenia jest obiektem Parku Etnograficznego w Tokarni od roku 1996. Wcześniej stanowił element krajobrazu Rogowa n. Wisłą k. Opatowca. Budowla nadszarpnięta zębem czasu w 1997 r. została rozebrana i przewieziona do skansenu w Tokarni pod Kielcami. Zrekonstruowany kościółek można oglądać w pełnej krasie w jednym z największych skansenów w Polsce, z obiektami wiejskiej architektury drewnianej Kielecczyzny. W świątyni tej można też uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej, a chętni mogą odbyć swoją ceremonię ślubną.Około 10 metrów od drewnianej świątyni /w prawą stronę zdjęcia/znajduje się obecnie pochodząca z Kazimierzy Wielkiej dzwonnica, której powstanie datuje się na 1848 rok.Dzwonnica ta stanowi około 3/4 wysokości pokazanego kościółka/mam zdjęcie w fotoarchiwum/ .
Drewninany kościół został wzniesiony w Rogowie w 1761 r. z fundacji właściciela tamtejszych dóbr, biskupa przemyskiego i podkanclerzego koronnego przy Auguście III, ks. Michała Wodzickiego.
Na daszku nad wejściem widnieje herb fundatora, ks. Michała Wodzickiego - Leliwa.
Do wnętrza kościółka wchodziłem wejściem znajdującym po prawej jego stronie.Kościół może być jedną z dwunastu podobnych budowli grupy ciesielskiej powstałych w latach 1744-1774. ten w Rogowie wyróżniał się najbogatszymi zdobieniami.Do dziś zachowało się jedynie sześć kościołów z tej grupy. Podziwiać tu możemy motywy charakterystyczne dla baroku małopolski - wstęgi, roślinne girlandy, putta i rocaile, których nie ma w innych kościołach na południu Polski.
Ponownego poświęcenie kościoła dokonał biskup kielecki ks. Marian Florczyk 28 sierpnia 2002 r...>>>
Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.
Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.
PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
Chciałabym tam kiedyś dotrzeć , lubię skanseny , a ten w Tokarni bogaty jest ; podoba mi się pokazany przez Ciebie kościółek , ładne zdjęcie i opis ciekawy; pozdrowionka serdeczne
Autor: Martin M Dodano: 2015-06-08 13:54:01