Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W kieleckim tradycja nie zginęła i nie zginie !!! Bowiem starsi przekazują z upodowaniem ludowe obyczaje młodym następcom. Pod Kielcami po wioskach i przysiółkach chodzą grupy kolędnicze. Najpierw Anioł wślizguje się do izby i grzecznie odpytuje domowników, czy aby zechcą przyjąć szopkę. Na ogół nikt takiej prośbie nie odmawia, więc chata zamienia się w kilka chwil w teatralną scenę. Zaczyna się misterium i naprawdziwsze teatrum. Wszystko oddrywane jest zgodnie z rozpisanym na głosy scenariuszem. Role wykute na blachę, powtarzają dzisiaj prawnukowie tych, którzy z herodami chodzili od wioski do wioski osiemdziesiąt, sto lat temu...
Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.
Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.
PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
Autor: Szymon Narożniak Dodano: 2010-01-05 10:07:40