Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół parafialny w Rakowie

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Kościół parafialny w Rakowie

Tytuł zdjęcia: Kościół parafialny w Rakowie


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4093 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Raków założył na surowym korzeniu Jan Sienieński. Mieszkańców nowej osady zwolnił na całe 20 lat od wszelkich podatków i co najważniejsze w całej historii miasteczka, zagwarantował daleko idące swobody wyznań i religii. Nic więc dziwnego, że tłumnie zaczęli się tutaj osiedlać rzemieślnicy, lekarze, aptekarze, mieszczanie, szlachta. Raków stał się szybko główną siedzibą arian, zwanych czasem braćmi polskimi. Pracowali w miasteczku wybitni myśliciele z Faustusem Socynem ze Sieny na czele, funkcjonowały zbory, tłoczyła głośne na cały ówczesny świat księgi i pisma drukarnia. Akademia Rakowska, zgromadziła studentów z połowy Europy. Naukę prowadzono w kilku językach, uczono oprócz religii i teologii - etyki, ekonomii, historii, prawa, logiki, nauk przyrodniczych i matematycznych, medycyny i nawet, co było absolutną nowością, ćwiczeń cielesnych. Ta prowincjonalna szkoła o całe 170 lat wyprzedzała reformy wprowadzone w Polsce przez Komisję Edukacji Narodowej !!!! I to wszystko, w małym, nijakim dzisiaj Rakowie pod Kielcami.
Miejscowość: Raków
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych