Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Cystersi z Wąchocka skrupulatnie przestrzegali złotej zasady zakonu wyrażonej maksymą ora et labora. Biali mnisi prowadzili hodowle, zajmowali się młynarstwem, tkactwem, a także górnictwem i hutnictwem. Opactwo poza nadaniami ziemskimi szczyciło się otrzymanym przywilejem zezwalającym na poszukiwanie kruszców w księstwie krakowskim i sandomierskim. Dzięki temu budowano własne fryszerki i pudlingarnie, gwoździarnie i huty, co dało początek staropolskiemu zagłębiu hutniczemu. Na jutrznię i wspólne modlitwy zakonnicy gromadzili się w specjalnie wyznaczonym chórze.
Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.
Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.
PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Ale kolorystyka!
Kiedy już mnisi usiądą na tych czerwonych krzesłach przynajmniej nie muszą na nie patrzeć.
Autor: kiprzyca Dodano: 2010-01-08 20:08:49