Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Dlaczego przysiółek w gminie Piekoszów nazywa się Akwizgran nie wiedzą najstarsi górale świętokrzyscy. Próżno jakichkolwiek śladów fantazji osoby, która akurat tak ochrzciła wioskę wyszukać w archiwach, toponimii, urzędowych źródłach. Wioska, za dużo powiedziane, bo to tylko piętnaście dymów, też nie wie, dlaczego nazywa się dokładnie tak samo jak Aachen. Z tego podkieleckiego Akwizgranu, nikt nigdy nie był w stolicy Karola Wielkiego. I nikomu nie wpadło do głowy, by nawiązać siostrzane stosunki tej mało znanej, zagubionej na peryferiach polskiej prowincji osady, ze sławnym średniowiecznym miastem w Nadrenii ...
Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.
Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.
PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
moment, jeden mieszkaniec właśnie się tam wybiera, ale mu się kółko rowerowe omskło i nie może się wykatulkać z pobocza :-D
Autor: Anna Miszalska-Gąsienica Dodano: 2009-12-14 11:46:13