Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Słowiec, to szczyt (438 m n.p.m.) leżący w Paśmie Orłowińskim. Na jego zboczach, utworzono rezerwat o nazwie Góra Zamczysko. Chroni się tutaj las o charakterze pierwotnym, pozostałość po Puszczy Świętokrzyskiej. Buk, to najpospolitsze drzewo na tym terenie.
Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.
Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.
PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Grzebię, grzebię... Weryfikuję informacje. Ale uwaga! To zdjęcie zostało zrobiona, jak napisałem, na górze Słowiec. A rezerwat zwany Góra Zamczysko nie znajduje się na górze zwanej Zamczysko! Proszę się nie czuć adresatem tej uwagi i nie myśleć, że się znowu wymądrzam, po prostu nadarzyła się okazja do naświetlenia kilku zawiłości. Może ktoś nietutejszy skorzysta... Zatem: w kilku źródłach natknąłem się na info, że rezerwat ów znajduje się na jednym ze wzniesień Wysokówki. Ale patrząc na mapy przeróżne, stwierdziłem, że o wiele bliżej mu do Słowca. A nazwa rezerwatu związana jest z prehistorycznymi wałami kultowymi, które pokrywały pobliskie szczyty. Wyraźne pozostałości napotkać (ba! przejść się po nich) można na Górze Zamczysko (na południe od Słowca), a na Wysokówce, tudzież na Słowcu zostały już rozebrane przez okoliczną ludność. Mylę się?
Autor: Maciej Jelonek Dodano: 2009-12-07 21:56:59