Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Jeremi Michał Korybut Wiśniowiecki (1612 - 1651) - wywodził się z prawosławnych książąt litewsko-ruskich (protoplastą był Dymitr, brat Władysława Jagiełły).Urodził się w Łubinach na Ukrainie.Syn Michała i Rainy, córki Mochyły, pana mołdawskiego.Przeszedł na katolicyzm w 1632 r.Kolonizując Zadnieprze - stał się właścicielem 38460 gospodarstw oraz ponad 30 miast.Brał udział w walkach z Moskwą i bronił kresów przed Tatarami.W 1639 r.ożenił się z Gryzeldą Zamoyską, wnuczką hetmana Jana Zamojskiego.W 1646 r.objął urząd wojewody ruskiego.Odegrał wielką rolę w okresie powstania kozaków pod wodzą Bohtana Chmielnickiego.W 1649 r.bronił Zbaraża, a w 1651r.pod Beresteczkiem dowodząc 60 tys.armią polską, przeciwko 100 tys.armii kozacko-tatatskiej - odniósł jedno z najbardziej spektakularnych zwycięstw oręża polskiego w XVII w.W czasie pościgu za wrogiem, zapadł na chorobę, która przybrawszy rozmiary epidemi, dziesiątkowała polską armię.Zmarł 20 sierpnia 1651r. w Pawłoczy.Z powodu działań wojennych trumna z ciałem została w Sokalu.Uroczysty pogrzeb miał odbyć się później w rodzinnym Wiśniowcu.Gdy w roku 1653 do Sokala zbliżali się Kozacy, Gryzelda przewiozła trumnę do grobowca krewnych Oleśnickich na Świętym Krzyżu.W XVII w. sarkofag splądrowali Szwedzi.
Dlaczego Jeremi Wiśniowiecki spoczął właśnie tutaj?
Naukowcy mieli wątpliwości, co do autentyczności szczątków Jeremiego Wiśniowieckiego. Powodem m.in. był fakt, iż w 1655 roku Szwedzi pozbawili je odzieży, zbroi i sygnetu. W roku 1980 przeprowadzono badania, których wyniki potwierdziły tożsamość księcia. Ostatecznie wątpliwości rozwiały wyniki badań radiologicznych.
Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.
Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.
PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
Autor: Artur74 Dodano: 2012-11-07 21:38:25