Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Święty Krzyż - zmumifikowane zwłoki Jeremiego Wiśniowieckiego

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Święty Krzyż - zmumifikowane zwłoki Jeremiego Wiśniowieckiego

Tytuł zdjęcia: Święty Krzyż - zmumifikowane zwłoki Jeremiego Wiśniowieckiego


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-11-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 10117 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Długi czas wahałem się, czy zamieszczać powyższe zdjęcie w serwisie. Zważywszy jednak na sposób ekspozycji ciała słynnego Polaka na Świętym Krzyżu postanowiłem pokazać okrucieństwo tego aktu. Równie wielką, jak obojętność odwiedzających to miejsce turystów.
Miejscowość: Święty Krzyż
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: cmentarze ludzie  
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Nie wiem, który już raz powracam do tego zdjęcia... chciałabym skomentować, jak bardzo jest przejmujące i za każdym razem uciekam, zanim zdążę ułożyć to w myślach. Brrr....

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-11-22  18:03:09
Taaak... Mickiewicz to jeden z nielicznych moich idoli :-). Choć wolę Dziady... No i... Pieśni gminna ty arko przymierza....

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2009-11-20  23:32:23
I pewnie słusznie, bo... czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko ;-):)

Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska   Dodano: 2009-11-20  22:18:19
Też czytałem tą książkę i też zapomniałem jej tytułu... Jednak od dziecka wpajano mi, że to Jarema... i tak pozostało.

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2009-11-20  22:11:49
Prawdopodobnie Pan Maciej ma rację :), też spotkałam się w jakieś książce (której teraz tytułu ani autora nie jestem w stanie sobie przypomnieć, a szkoda, bo pozycja ciekawa, związana z kryminalistyka w archeologii) z dowodami, że owa mumia to nie Jeremi Wiśniowiecki. Tak czy tak, ważniejsza bywa legenda niż fakty i dla tej legendy na pewno warto tam zajrzeć:). Co do samej fotografii... a bardziej faktu ekspozycji ludzkiego ciała, to etycznie bardzo niebezpieczny grunt. Zwłoki na śmietniku bulwersują ale mumia faraona w muzeum już nie. A w obu przypadkach mamy do czynienia z człowiekiem i jego niezbywalnym prawem do szacunku. Wszystko zależy od definicji tego co wolno, a tego co nie. Czasem mi się wydaje, że dziś śmieć straciła powagę i stała się cyrkiem. Pytanie, czy tym samym człowiek nie stał się też "śmieszny" ... pozdrawiam :)

Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska   Dodano: 2009-11-20  22:01:50
Prawdopodobnie nie są to zwłoki Jeremiego Wiśniowieckiego. Przeczą temu wyniki badań naukowych przeprowadzonych w roku 1980.

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2009-11-20  11:46:39
zobacz wszystkie komentarze w serwisie