Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ogród włoski przy pałacu biskupów krakowskich w Kielcach

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Ogród włoski przy pałacu biskupów krakowskich w Kielcach

Tytuł zdjęcia: Ogród włoski przy pałacu biskupów krakowskich w Kielcach


Autor: Istra&Maks
Data dodania: 2012-05-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1920 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Typ renesansowego ogrodu, zwanego włoskim, pojawił się w Polsce w początkach XVI w. Projektowano tak także w wieku XVII w. Wokół wzniesionego z fundacji biskupa Jakuba Zadzika w latach 1637-1644 pałacu biskupów krakowskich od początku był niewielki ogród włoski. Nie wiemy dokładnie, jak wyglądał. Obecny jest próbą rekonstrukcji z 2003 r. Geometryczne kwatery trawnikowe, wypełnione żwirem lub kwiatami sezonowymi otoczone są nisko formowanym bukszpanem. Wokół są nasadzenia ozdobnych drzew owocowych. Dla tego typu ogrodów ważne było współistnienie z lokalnym krajobrazem. Widok roztaczający się z kieleckiego ogrodu pozostawia trochę do życzenia, choć pewnie nie zawsze tak było.
Miejscowość: Kielce
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: parki  
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych