Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W latach siedemdziesiątych XX w., gdy powstawało Osiedle Łukasiewicza, biskup płocki Bogdan Sikorski zabiegał u władz państwowych o pozwolenie na budowę kościoła i powołanie do istnienia parafii. Było to jednak dopiero możliwe po przemianach, jakie zaszły w Polsce dzięki Solidarności. Parafia została erygowana 23 kwietnia 1981 r. W tym samym roku została wybudowana kaplica, a w roku 1982 plebania i budynek katechetyczny. Od początku przystąpiono do budowy murowanego kościoła. Warto dodać, że podczas pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II w 1991 r. w Płocku, na terenie parafii wówczas jeszcze bł. Jadwigi Królowej, Ojciec Święty odprawił mszę świętą. Dnia 24 października 1999 r. biskup płocki Stanisław Wielgus dokonał konsekracji nowej światyni.
Płock to jedna z najstarszych osad na Mazowszu – już w VIII-IX wieku był tu silny ośrodek kultu pagańskiego. W l. 1037-47 siedziba władcy państwa mazowieckiego, Masława, za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego faktyczna stolica kraju.
Płock to wielki pomnik kultury, historii i tradycji polskiej. W mieście zachowało się ponad 100 obiektów wpisanych na listę zabytków. Do najważniejszych z nich należy zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiego zamku zachowały się dwie wieże: Wieża Zegarowa z 1353 r. oraz Wieża Szlachecka (dawne więzienie dla szlachty), a także fragment murów obronnych.
Drugim, równie ważnym, zabytkiem Płocka jest Katedra Wniebowzięcia NMP, pierwotnie romańska, zbudowana w latach 1130 – 1144 (w XIV w. dobudowano do niej kruchtę z dwoma gotyckimi wieżami). W północnej części świątyni znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W portalu kruchty odnajdziemy absolutnie unikatowy zabytek w skali kraju i Europy – kopię romańskich brązowych Drzwi Płockich, których oryginał od XV w. znajduje się w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim.
Do najstarszych zabytków świeckich Płocka należy dom "pod trąbami" z XV wieku. Godny uwagi jest także Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem z 1827 r., rogatki miejskie, zespół spichlerzy z XIX wieku oraz jedyne w kraju Muzeum Secesji.