Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Dom pod Trąbami to dawna kanonia, dobudowana w końcu XIV wieku do muru obronnego. Gotycka kamienica stanowiła część fortyfikacji bramy wyszogrodzkiej i była mieszkaniem płockich kanoników. Dom pod Trąbami charakteryzuje się bardzo grubymi murami, masywnymi przyporami od ulicy mostowej oraz piwnicami z gotyckimi sklepieniami. Na szczycie budynku znajduje się herb rodziny Radziwiłów Trąby, skąd wzięła się nazwa domu. Jest to pamiątka pobytu w Płocku Karola Stanisława Radziwiłła zwanego "Panie Kochanku" (XVIII w.). W 1717 roku budynek został zaadaptowany na seminarium duchowne, utworzone przez biskupa Ludwika Załuskiego. Przed II wojną światową mieściła się tu Polska Akcja Katolicka. Po wojnie była tam przez pewien okres kawiarnia "Zamkowa". Od 1997 r. w budynku mieszczą się ponownie organizacje i stowarzyszenia katolickie. Dom pod Trąbami stoi na placu Narutowicza, lecz jego adres to ul. Mostowa 1, która przebiega od strony południowej. Przed budynkiem znajduje się pomnik biskupa Leona Wetmańskiego, zamordowanego w 1941 r. w obozie w Działdowie. W południowej ścianie szczytowej widoczny jest zarys muru obronnego, który w pobliżu łączył się z murami zamku. Wyżej, w półokrągłym zwięczeniu, znajduje się herb Trąby z koroną barona i kapeluszem biskupim Aleksandra Dziewałtowskiego.
Płock to jedna z najstarszych osad na Mazowszu – już w VIII-IX wieku był tu silny ośrodek kultu pagańskiego. W l. 1037-47 siedziba władcy państwa mazowieckiego, Masława, za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego faktyczna stolica kraju.
Płock to wielki pomnik kultury, historii i tradycji polskiej. W mieście zachowało się ponad 100 obiektów wpisanych na listę zabytków. Do najważniejszych z nich należy zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiego zamku zachowały się dwie wieże: Wieża Zegarowa z 1353 r. oraz Wieża Szlachecka (dawne więzienie dla szlachty), a także fragment murów obronnych.
Drugim, równie ważnym, zabytkiem Płocka jest Katedra Wniebowzięcia NMP, pierwotnie romańska, zbudowana w latach 1130 – 1144 (w XIV w. dobudowano do niej kruchtę z dwoma gotyckimi wieżami). W północnej części świątyni znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W portalu kruchty odnajdziemy absolutnie unikatowy zabytek w skali kraju i Europy – kopię romańskich brązowych Drzwi Płockich, których oryginał od XV w. znajduje się w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim.
Do najstarszych zabytków świeckich Płocka należy dom "pod trąbami" z XV wieku. Godny uwagi jest także Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem z 1827 r., rogatki miejskie, zespół spichlerzy z XIX wieku oraz jedyne w kraju Muzeum Secesji.