Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Plock w V rocznicę śmierci Jana Pawła II

Galeria: Płock Włącz pokaz slajdów

 
Plock w V rocznicę śmierci Jana Pawła II

Tytuł zdjęcia: Plock w V rocznicę śmierci Jana Pawła II


Autor: KRET
Data dodania: 2010-04-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1937 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Płock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Schowaj mapę

Płock

Płock to jedna z najstarszych osad na Mazowszu – już w VIII-IX wieku był tu silny ośrodek kultu pagańskiego. W l. 1037-47 siedziba władcy państwa mazowieckiego, Masława, za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego faktyczna stolica kraju.

Płock to wielki pomnik kultury, historii i tradycji polskiej. W mieście zachowało się ponad 100 obiektów wpisanych na listę zabytków. Do najważniejszych z nich należy zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiego zamku zachowały się dwie wieże: Wieża Zegarowa z 1353 r. oraz Wieża Szlachecka (dawne więzienie dla szlachty), a także fragment murów obronnych.

Drugim, równie ważnym, zabytkiem Płocka jest Katedra Wniebowzięcia NMP, pierwotnie romańska, zbudowana w latach 1130 – 1144 (w XIV w. dobudowano do niej kruchtę z dwoma gotyckimi wieżami). W północnej części świątyni znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W portalu kruchty odnajdziemy absolutnie unikatowy zabytek w skali kraju i Europy – kopię romańskich brązowych Drzwi Płockich, których oryginał od XV w. znajduje się w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim.

Do najstarszych zabytków świeckich Płocka należy dom "pod trąbami" z XV wieku. Godny uwagi jest także Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem z 1827 r., rogatki miejskie, zespół spichlerzy z XIX wieku oraz jedyne w kraju Muzeum Secesji.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Plock w V rocznicę śmierci Jana Pawła II
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Pani Aniu od Ciebie można zawsze usłyszeć bardzo miłe słowa.Wielkie dzięki za tak przychylną opinię, ale dzisiejszy dzień i bez tych zdjęć nastraja do myślenia!

Autor: KRET   Dodano: 2010-04-02  22:53:58
Masz, Andrzej, niebywałą umiejętność dopisywania swoimi kadrami nowych treści do rzeczy, obiektów, miejsc, które można i widzi się na ogół zupełnie banalnie i na wprost...W twoich zdjęciach jest to właśnie "boczne" spojrzenie.ogromnie wciągające dla myśli...Cała gra intelektualna... To wielka ich wartość !

Autor: Anna Miszalska-Gąsienica   Dodano: 2010-04-02  17:06:18
zobacz wszystkie komentarze w serwisie