Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Data powstania tej kamienicy uwidoczniona jest u szczytu jej fasady, poniżej zaś herb rodzinny Jóźwiaków, którzy do dziś podtrzymują wieloletnią tradycję rodzinną piekarnictwa w tym mieście. A wszystko zaczęło się od nieżyjącego już dziś Sylwestra, który na czeladnika piekarskiego pasowany został w 1922 roku. Po 10 latach, kiedy uzyskał tytuł mistrza w tym zawodzie, nabył piekarnię wraz z domem przy ul. Królowej Jadwigi 5 w Inowrocławiu. Perypetie w okresie okupacji niemieckiej (został w raz z rodziną wyrzucony z domu i piekarni), a potem walka z komunistyczną władzą PRL-u o odzyskanie piekarni wraz z kamienicą, dopiero po wielu latach doprowadziła do szczęśliwego zakończenia. W tym czasie syn Sylwestra Piotr, dyplom czeladnika piekarskiego uzyskał w 1969 roku, a 9 lat później dyplom mistrza. I choć rodzinną kamienicę, gdzie na parterze była piekarnia ojca odzyskał w 1982 roku, to do tego czasu wypiekał chleby tradycyjnymi sposobami (bez ulepszaczy i tak jest do dzisiaj) w piekarni przy ul. Dworcowej. Natomiast syn Piotra Maciej, kontynuuje tradycję rodzinną i pewnie przyjdzie taki czas, kiedy przejmie firmę po swoim ojcu.
Na zdjęciu: Szczyt fasady wraz z data wybudowania kamienicy; poniżej zaś herb rodzinny Jóźwiaków.
Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.
Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.
Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.
Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy.
W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.
Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.