Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Tu mieszkł Heyer

Galeria: Inowrocław Włącz pokaz slajdów

 
Tu mieszkł Heyer

Tytuł zdjęcia: Tu mieszkł Heyer


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-11-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 673 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W Inowrocławiu narodziło się kilka osób, które później okazały się wybitnymi postaciami w różnych dziedzinach naszego życia. Jedną z takich osobowości był niewątpliwie Henryk Fryderyk Hoyer. Na świat przyszedł 26 kwietnia 1834 roku, w domu stojącym na rogu Rynku i ul. Królowej Jadwigi. Był synem aptekarza Henryka Ferdynanda Hoyera i Heleny z Trzcińskich, która zmarła po porodzie. Do gimnazjum uczęszczał początkowo w mieście swojego urodzenia, ale potem chodził już w Bydgoszczy. Od 1853 roku studiował medycynę na Uniwersytecie we Wrocławiu, później w Berlinie. Tytuł doktora medycyny otrzymał w 1857 roku, a w następnym roku został asystentem Karla Reicherta na Uniwersytecie Wrocławskim, zaś dwa lata później był już adiunktem w Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie, potem profesorem nadzwyczajnym, a w 1862 roku  profesorem zwyczajnym embriologii i histologii w Szkole Głównej. Po 1869 roku i przekształceniu Szkoły Głównej w Cesarski Uniwersytet Warszawski, musiał ponownie przeprowadzić przewód doktorski; pracował tu do 1894 roku. Z powodu choroby wzroku, stracił widzenie pod koniec swojego życia. Zmarł na gruźlicę kości 3 lipca 1907 roku w Warszawie i tam został pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Aby upamiętnić tę wyjątkową dla Inowrocławia postać, na kamienicy (od strony Rynku), w której spędził swoje dzieciństwo, w 1962 roku zamocowano tablicę pamiątkową (widoczna na załączonej fotografii).
Miejscowość: Inowrocław
Kraina: Kujawy
Województwo: kujawsko-pomorskie
 
Schowaj mapę

Inowrocław

Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.

Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.

Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.

Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy. 

W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Tu mieszkł Heyer
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych