Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Z Rynku na Królówkę

Galeria: Inowrocław Włącz pokaz slajdów

 
Z Rynku na Królówkę

Tytuł zdjęcia: Z Rynku na Królówkę


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-09-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 771 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Już przed 1320 rokiem, z uwagi na wzrastające zagrożenie ze strony Krzyżaków, główna część Inowrocławia była otoczona murami obronnymi. W tamtym okresie, centrum miasta stanowił rozległy plac rynkowy, który  chociaż został w późniejszych latach pomniejszony o wschodni fragment  już bez starej zabudowy istnieje do dzisiaj. Od Rynku odchodzi w różnych kierunkach kilka ulic, ale tą główną (w głębi zdjęcia), która jest dzisiaj deptakiem, to Królówka  takim mianem mieszkańcy Inowrocławia nazywają ul. Królowej Jadwigi (pierwsza żona Władysława Jagiełły, Jadwiga Andegaweńska, koronowana w 1384 r.). Już od założenia miasta, w pierwszej połowie XIII wieku, była główną arterią, prowadzącą od Rynku do północnej bramy, zwanej Bydgoską. Do 1919 roku, zanim Polska odzyskała swoją niepodległość, ulicę Prusacy nazywali Friedrichstrasse.
Miejscowość: Inowrocław
Kraina: Kujawy
Województwo: kujawsko-pomorskie
 
Schowaj mapę

Inowrocław

Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.

Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.

Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.

Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy. 

W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Z Rynku na Królówkę
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych