Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W tej kamienicy (na zdjęciu) przy ul. Królowej Jadwigi 5 w Inowrocławiu mieści się rodzinna piekarnia założona jeszcze przez Sylwestra Jóźwiaka w 1835 r. Nabył on piekarnię wraz z domem trzy lata wcześniej, bo wtedy właśnie, po 10 latach czeladnikowania w zawodzie, został mistrzem piekarskim. Ale gdy okupant niemiecki wkroczył do miasta wywiózł całą rodzinę do Lubartowa w Generalnej Guberni, a nowy właściciel, tzw. treuhander, objął firmę. Do swoich stron rodzinnych Jóźwiakowie powrócili w styczniu 1945 r., a Sylwester wraz z innymi piekarzami podjął pracę w zawodzie. W 1951 r. urodził mu się syn Piotr, ale rok wcześniej, po nacjonalizacji prywatnych przedsiębiorstw, piekarnia Jóźwiaka przeszła w ręce KSS "Społem". Po śmierci Sylwestra w 1966 r., jego żona Helena podjęła starania o odzyskanie rodzinnej firmy; chciała przekazać ją synowi Piotrowi. Walka z państwem polskim o odzyskanie własności trwała do roku 1977. Wtedy to Piotr otrzymał zastępcze lokum przy ul. Dworcowej 67, gdyż ten przy Królowej Jadwigi zajmował WSS "Społem" i nie zamierzała oddać prawowitym właścicielom. Wreszcie w 1982 r. "Społem" definitywnie opuściło lokal państwa Jóźwiaków.
Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.
Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.
Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.
Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy.
W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.
Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.