Pierwszy raz o Goszczanowie pisano w dokumencie z 1136 r., w którym podano jego łacińską nazwę ''Gostanowici''. Wiadomo także, że wieś rozwinęła się na bazie folwarku położonego nad rzeką Swędrnią. W czasach panowania króla Kazimierza Jagielończyka była własnością dóbr królewskich.
Położenie wsi przy trakcie wiodącym z Warszawy do Poznania znacznie przyczyniło się do jej rozwoju. W 1863 r., po powstaniu styczniowym ukaz carski przekazał wieś na własność małorolnych chłopów.
W centrum wsi na wzgórzu, wznosi się barokowy kościół pod wezwaniem św. Marcina i św. Stanisława Biskupa Męczennika ufundowany przez ród Poniatowskich z pobliskiego Poniatowa. W kościele zachowały się epitafia członków rodu.
Bardzo lubię takie drewniane chatki:) Kwitnący kasztanowiec w tle dodaje fotce uroku:) Z Tobą Krzysiu zwiedzam Polskę "bez biletu". Podobnie jak Halinka doceniam Twój wkład pracy i poświęcony czas by pokazać nam mało znane zakątki naszego pięknego kraju. Dziękuję, pozdrawiam, gratuluję wspaniałego zdjęciowego dorobku na PK:) Autor: ElaJ Dodano: 2012-05-15 21:09:07 |
Autor: Waldemar Jan Dodano: 2012-05-16 16:08:55