Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stawiszyn - neogotycki kościół ewangelicki z 1844 r.

Galeria: Stawiszyn Włącz pokaz slajdów

 
Stawiszyn - neogotycki kościół ewangelicki z 1844 r.

Tytuł zdjęcia: Stawiszyn - neogotycki kościół ewangelicki z 1844 r.


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2012-05-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2448 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W tym najmniejszym obszarowo w Polsce mieście są dwa kościoły. Jeden z nich jest kościołem katolickim, a drugi ewangelicko-augsburskim. Ten drugi z lat 1785-1788 z zabytkowymi XVIII wiecznymi organami jest obecnie zamknięty i nieszczeje, mimo iż w 2008 roku wraz z cmentarzem, pastorówką i ogrodem został wpisany do rejestru zabytków. W najgorszym stanie technicznym jest dach i wieża. Żal patrzeć na tak piękny obiekt, który mimo zabezpieczeń z dnia na dzień znika po kawałku.
Miejscowość: Stawiszyn
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: gotyk kościoły  
Schowaj mapę

Stawiszyn

Pod koniec XIII wieku na Stawiszyn mówiono Stavissin lub Stavischin. W tym okresie istnienia miasto obwarowane było umocnieniami drewniano-ziemnymi. W XIV wieku miasto dwukrotnie najechano, najpierw Litwini, a potem Krzyżacy, doprowadzając je do ruiny.

Około połowy XIV wieku wybudowano mury obronne, prawdopodobnie z polecenia Kazimierza Wielkiego. W tym czasie utworzono także czteroboczny rynek, z którego narożników wyprowadzono 8 ulic. Przy murach miejskich poprowadzono ulice obwodowe i boczne, które podzieliły obszar miasta na bloki różnej wielkości i kształtów.

Od XV do połowy XVII w. Stawiszyn należał do jednych ze znaczniejszych miast w Wielkopolsce. Okres jego świetności zakończyli Szwedzi, którzy dokonali zniszczenia. W 1870 roku po upadku powstania styczniowego Stawiszyn stracił prawa miejskie, które odzyskał dopiero w 1919 roku.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Stawiszyn - neogotycki kościół ewangelicki z 1844 r.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych