Ba³tyk jest nieprzewidywalny. Co prawda uchodzi za morze burzliwe bywa tak¿e zupe³nie bezwietrzny - tak, jak na widocznym powy¿ej zdjêciu. I to w po³owie lutego!
Ba³tyk to morze pe³ne sprzeczno¶ci. Z jednej strony czêsto nazywany jest morzem ¶ródziemnym pó³nocnej Europy, z drugiej za¶ strony to jeden z najbardziej zanieczyszczonych akwenów na ¶wiecie. Choæ chlubi siê wspania³ymi pla¿ami, jednymi z najpiêkniejszych na naszym kontynencie, to niestety strefa klimatu umiarkowanego, w której jest po³o¿ony raczej odstrasza od niego turystów g³odnych s³onecznych k±pieli i wody o temperaturze przekraczaj±cej 20 stopni Celsjusza.
Ba³tyk jest morzem stosunkowo p³ytkim - g³êbia po³o¿ona najbli¿ej Polski (G³êbia Gdañska) liczy zaledwie 118 m. Najp³ycej jest przy uj¶ciu Wis³y do Zatoki Gdañskiej, gdzie niesione przez rzekê osady tworz± niebezpieczne dla ¿eglugi mielizny.
Inn± istotn± cech± Morza Ba³tyckiego jest jego niskie zasolenie - wynosz±ce ¶rednio ok. 7 proc. (choæ zim± w Zatoce Gdañskiej potrafi ono spa¶æ nawet do 0,78 proc.).
Z ¿eglarskiego punktu widzenia Ba³tyk to do¶æ trudny akwen. Zaliczany jest do mórz burzliwych, a jego fale s± krótkie i strome. Typowa wysoko¶æ fali na Ba³tyku wynosi 5 metrów, ale w czasie bardzo silnych sztormów przekracza nawet 10 metrów. Poniewa¿ Morze Ba³tyckie zamarza tylko podczas wyj±tkowo srogich zim nadaje siê do ¿eglowania tak¿e o tej porze roku.