Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Pszczyńskie Muzeum Zamkowe, założone w 1946 r., znajduje się w północno-zachodniej części miejskiego rynku. Warto zobaczyć jego świetnie zachowane pałacowe wnętrza z przełomu XIX i XX w. Mimo upływu czasu i dwóch wojen światowych ocalały aż w 80%. Turystom udostępniono wnętrza mieszkalne oraz apartamenty cesarza Wilhelma II i Gabinet Miniatur, które zrekonstruowano na podstawie dokumentacji fotograficznej. Ponadto można podziwiać starsze fragmenty rezydencji m.in. zbrojownię i gotyckie piwnice.
Początki murowanego zamku sięgają pierwszej połowy XV w. Panująca na Ziemi Pszczyńskiej Helena Korybutówna, bratanica Władysława Jagiełły, kazała wznieść twierdzę obronną z dwiema wieżami, otoczoną murem i fosą. W latach panowania Promnitzów (1548-1765) budowlę zmieniono w trójkondygnacyjną rezydencję renesansową z krużgankami, a w XVIII w. w barokowy pałac na planie podkowy, z wysokim mansardowym dachem. Obecny kształt zamek zawdzięcza modernizacjom przeprowadzonym w drugiej połowie XIX w., za panowania Jana Henryka XI Hochberga - carskiego łowczego na berlińskim dworze. Dobudowano westybul z klatką schodową, ogromną jadalnię ze stołem na 32 osoby i z dwoma ogromnymi lustrami. W czasie I wojny światowej warownia była siedzibą Kwatery Głównej wojsk niemieckich, a w czasie II wojny wojskowych instytucji hitlerowskich - to właśnie tutaj została podjęta niejedna strategiczna decyzja.
Na początku XVIII w. na zamku regularnie organizowano imprezy muzyczne. Do tej tradycji powrócono w 1979 r. - odtąd w Sali Lustrzanej odbywają się "Wieczory u Telemanna", nawiązujące do dawnych muzycznych spotkań, kiedy kompozytor Georg Philipp Telemann dawał tu koncerty.
Autor: Bogusław Nowak Dodano: 2014-10-17 07:19:03