Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» cmentarz na Lipowej - grób ks. Piotra Ściegiennego

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
cmentarz na Lipowej - grób ks. Piotra Ściegiennego

Tytuł zdjęcia: cmentarz na Lipowej - grób ks. Piotra Ściegiennego


Autor: Waldemar Jan
Data dodania: 2012-01-08
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2192 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ks. Piotr Ściegienny (1801 - 1890) - działacz niepodległościowy i przywódca chłopski. Urodził się w Bilczy koło Kielc w rodzinie chłopskiej. W 1827 r. wstąpił do zakonu pijarów i został duchownym katolickim. Pracował jako kapłan na Lubelszczyźnie (Wilkołaz, Chodel). Autor Złotej książeczki i Listu Ojca Świętego Grzegorza Papieża do rolników i rzemieślników, w którym nawoływał chłopów polskich do walki zbrojnej o wolność. W 1842 roku zorganizował konspiracyjny Związek Chłopski. Na październik 1844 roku wyznaczył termin wybuchu powstania chłopskiego, doszło jednak do dekonspiracji i został aresztowany przez policję carską. W 1846 roku został skazany na śmierć i wyłączony ze stanu duchownego, jednak w ostatniej chwili przed egzekucją kara została zmieniona. Kara śmierci została zamieniona na chłostę i bezterminową katorgę, którą odbywał na Syberii. Ks. Ściegienny wrócił do Polski w 1871 roku. Odzyskał utracone godności kapłańskie i mimo ciężkich doświadczeń życiowych dożył 89 lat. Pochowany został na cmentarzu katolickim przy ulicy Lipowej. W okresie międzywojennym przy grobie Piotra Ściegiennego kończyły się manifestacje robotnicze i pochody z okazji 1 maja.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: cmentarz na Lipowej - grób ks. Piotra Ściegiennego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych