Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Wnętrze XVII-wiecznego prawosławnego soboru pw. Przemienienia Pańskiego
Walka zimy z jesienią w Muzeum Wsi Lubelskiej
Walka zimy z jesienią w Muzeum Wsi Lubelskiej
na osiedlu Za Cukrownią
na osiedlu Za Cukrownią
na osiedlu Za Cukrownią
obiekty obsługi Cukrowni Lublin z XIX wieku
obiekty obsługi Cukrowni Lublin z XIX wieku
Wieża Trynitarska i Archikatedra
pałacyk z Krochmalnej z 1895 roku
lubelskie klimaty
kapliczka z Krochmalnej
dworzec kolejowy z 1877 roku
kolor jesieni
na rybach
takie poranki
Marszałek Piłsudski, prawie jak św. Franciszek ;
Renesans lubelski
Panorama miasta
Lubelski renesans w sercu miasta
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.