Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Mogiła ułanów ks. Józefa Poniatowskiego

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
Mogiła ułanów ks. Józefa Poniatowskiego

Tytuł zdjęcia: Mogiła ułanów ks. Józefa Poniatowskiego


Autor: Waldemar Jan
Data dodania: 2017-11-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1180 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na rogatkach lubartowskich w Lublinie, w miejscu, gdzie się zbiegają ulice Obywatelska, Spółdzielczości Pracy i Lubartowska, stoi pomnik. Postawiono go na mogile ułanów księcia Józefa Poniatowskiego, którzy zginęli 14 maja 1809 r. w potyczce z wojskami austriackimi. Pomnik w formie kolumny zwieńczonej krzyżem posiada również wizerunek tej Rozalii datowany na 1852 r. Święta ta była patronką chorych na choroby zakaźne i być może powieszono go w latach, gdy Lublin nawiedzały zarazy choleryczne. Mogiła jest ogrodzona, gruntowny remont i przebudowę przeszła w 1905 r. Dzisiaj wygląda jak zwykła, przydrożna kapliczka - stoi wszak na bardzo dużym skrzyżowaniu dróg, tylko metalowa tablica na cokole pomnika informuje nas o prawdziwej intencji postawienia tego pomnika. [http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/38669,lublin-mogila-ulanow-ks--jozefa-poniatowskiego.html]
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Mogiła ułanów ks. Józefa Poniatowskiego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych