Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Sobór Przemienienia Pańskiego w Lublinie  katedra prawosławna

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
Sobór Przemienienia Pańskiego w Lublinie  katedra prawosławna

Tytuł zdjęcia: Sobór Przemienienia Pańskiego w Lublinie  katedra prawosławna


Autor: Waldemar Jan
Data dodania: 2013-01-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1656 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Główna świątynia diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba lubelskiej parafii Przemienienia Pańskiego (w dekanacie Lublin). Współcześnie istniejący budynek został wzniesiony w latach 16071633 na miejscu dwóch starszych świątyń. Jego wyświęcenia dokonał w 1633 metropolita kijowski Piotr Mohyła. Jeszcze w trakcie budowy i przez następne kilka dziesięcioleci prawo własności cerkwi było przedmiotem zażartego sporu między prawosławnymi a unitami, którzy ostatecznie na stałe przejęli obiekt w 1695. Parafia lubelska wróciła do Kościoła prawosławnego w 1875, po przeprowadzonej przez administrację i wojsko carskie likwidacji unickiej diecezji chełmskiej. Szczególnym kultem otaczane są przechowywane w soborze kopie Jerozolimskiej i Lubelskiej Ikony Matki Bożej. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sobór_Przemienienia_Pańskiego_w_Lublinie)
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: cerkwie noc  
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Sobór Przemienienia Pańskiego w Lublinie  katedra prawosławna
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
:)) świetne ujęcie

Autor: Monika Łysiak   Dodano: 2013-01-18  09:28:02
Ładnie podświetlony , fajnie że pokazujesz Lublin , nigdy tam nie byłem :))

Autor: NEMO   Dodano: 2013-01-16  12:15:47
Dawno byłem w Lublinie, chyba w 2004 roku ostatni raz -:) Podoba mi się zdjęcie. Pozdrawiam serdecznie Waldku i wszystkiego dobrego na 2013 -:)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-01-15  11:34:39
dziękuję za bogaty opis, ładny nocny kadr

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2013-01-15  11:18:51
zobacz wszystkie komentarze w serwisie