Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Choryń - starszy dworek

Galeria: dwory Włącz pokaz slajdów

 
Choryń - starszy dworek

Tytuł zdjęcia: Choryń - starszy dworek


Autor: Słonecznik (Maryla)
Data dodania: 2014-04-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2813 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Występuje w źródłach najczęściej w postaci Chorina lub Chorinia i stąd pochodzi do dzisiaj rodzaj żeński tej nazwy. W XV wieku była własnością Łodziów - Choryńskich. W XVI wieku należała do Brodnickich. W XVII wieku trafiła w ręce Ponieckich, Bojanowskich i Śliwnickich. Od 1725 roku była własnością Radomickich, a od 1769 Dwęskich. Od 1812 do 1913 należała do rodziny Taczanowskich.. W 1913 roku trafiła w ręce Komisji Kolonizacyjnej, później była własność księcia Wilhelma Ernst von Sachsen - Weimar-Eisenach. Po 1920 własność Skarbu Państwa. W Choryni znajduje się stary dwór klasycystyczny z mieszkalnym poddaszem, z końca XVIII w. zbudowany dla Piotra Drwęskiego, poznańskiego pisarza ziemskiego z późniejszymi bocznymi przybudówkami z XIX/XX w. Jest to budynek parterowy, murowany, otynkowany, zwrócony frontem na wschód, wzniesiony na planie prostokąta. Wejście na zwieńczone małym frontonem z osobnym daszkiem. Dach dwuspadowy z naczółkami, kryty dachówką. Obok znajduje się nowy dwór przebudowany z oficyny z około 1820. W choryńskim dworze od 1820 r. gospodarzył Józef Taczanowski (herbu Jastrzębiec) z żoną Katarzyną z Hersztopskich (herbu Drogosław), która jako wdowa po Eugeniuszu Grabskim do nowego związku wniosła prócz wiana trzyletnią córkę Eustachię. Z czasem Taczanowskim urodziła się trójka dzieci: synowie Edmund i Władysław oraz córka Zofia. (http://www.adamek-mickiewicz.cba.pl/choryn.html)
Miejscowość: Choryń
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: dwory parki  
Schowaj mapę
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Choryń - starszy dworek
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ładny dworek i ciekawa obróbka:-)

Autor: Andrzej   Dodano: 2014-04-04  15:19:15
piękne miejsce ... tam jeszcze nie byłam :)

Autor: stelka56   Dodano: 2014-04-03  21:53:58
Piękny dworek, aż żal, że mnie tam jeszcze nie było. Dzięki za opis.

Autor: piotr55   Dodano: 2014-04-03  17:40:25
Krzysiu, dokładnie tak - niebo fatalne! w zasadzie brak nieba :( niestety :( musiałabym tam być przed południem, ale wtedy ... drugi dworek (ten "od Reduty" ) właśnie w niesprzyjającym oświetleniu by był; ale tak to jest , kiedy gdzieś nie można być kilka razy; tego właśnie wymaga fotografia ; a chciałam Choryń tutaj pokazać , bo to ważne miejsce związane z jedynym pobytem poety w Wielkopolsce , jedynym pobytem w Polsce. To mimo wszystko , mimo powstańczej klęski, taki oddech ojczyzny; Troszkę źle zaplanowałam wyjazd, te tereny wymagają dłuższej chwili, powolnego wsiąkania w atmosferę miejsc. Już wiem , że muszę wrócić w te okolice . Mam kilka zdjęć z Kopaszewa i Racotu (tutaj byłeś - zdjęcia piękne) , ale troszkę później je wrzucę. Wielkie dzięki . Pozdrawiam najserdeczniej.

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2014-04-03  11:38:44
Kiedyś częściej bywałem w Kościanie i przez Choryń jechałem ale nigdy się nie zatrzymuję, bo czasu brak :) Mam w planach jazdę z przystankami. W tamtym roku jedną już zaliczyłem, bo jeden raz byłem w Kościanie. W okolicach września pewnie będę jechał i oby pogoda dopisała :) Marylo, jeśli chodzi o zdjęcie, to podoba mi się pomysł z tą winietką. Mam wrażenie, że dobrze kamufluje niezbyt piękne niebo, bo chyba nie był zbyt przyjazne :) Kadr bdb... Dworek piękny :) Pozdrawiam Cię serdecznie i cieszę się, że śmigasz po świecie :)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2014-04-03  11:19:26
*****

Autor: borowiak   Dodano: 2014-04-03  05:44:13
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2014-04-02  21:45:50
zobacz wszystkie komentarze w serwisie