Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Będzin. Pałac Mieroszewskich.

Galeria: Zagłębie Dąbrowskie Włącz pokaz slajdów

 
Będzin. Pałac Mieroszewskich.

Tytuł zdjęcia: Będzin. Pałac Mieroszewskich.


Autor: piotr55
Data dodania: 2010-06-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4841 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Będzin
Kraina: Zagłębie Dąbrowskie
Województwo: śląskie
Schowaj mapę

Zagłębie Dąbrowskie

Zagłębie Dąbrowskie - region historyczno-geograficzny w zachodniej Małopolsce. Główne miasta i gminy to: Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza (od której pochodzi nazwa regionu), Czeladź, Siewierz, Psary, Zawiercie, Olkusz, Sławków, Myszków i in.

Region łączy w sobie tereny silnie zurbanizowane z obszarami zalesionymi, zabytkowe budynki XIX-wieczne z zamkami o średniowiecznym rodowodzie oraz budownictwo sakralne wielu wyznań.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Świetnie się prezentuje na Twoich zdjęciach.

Autor: JureK   Dodano: 2010-06-26  23:50:18
Piękny albumowy kadr:) Wspaniała kolorystyka i światłocień! Cała sesja z Będzina zasługuje na pochwałę i uznanie. A może trzeba pomyśleć nad wydaniem własnego albumu?:)) Pozdrawiam!

Autor: Halina   Dodano: 2010-06-25  13:49:08
Pałac Mieroszewskich to barokowo-klasycystyczny pałac rodu Mieroszewskich położony w Gzichowie-dzielnicy Będzina. Został wzniesiony w 1702 roku przez Kazimierza Mieroszewskiegos stylu ówczesnych pałacy francuskich. W XIX wieku przejęła go rodzina Siemieńskich, następnie Mycielskich, a po powstaniu styczniowym był w posiadaniu potentata przemysłowego Gustawa von Kramsta. Od 1890 stał się własnością Towarzystwa Kopalń i Hut Sosnowieckich. Po II wojnie Pałac zajęła Spółdzielnia Rolnicza, a w 1958 stał się Domem Kultury. Obecnie pałac jest częścią Muzeum Zagłębia. Ma dwie kondygnacje i amfiladowy układ pokoi. Przed pałacem znajduje się rozległy podjazd prowadzący do wejścia głównego, po stronie drugiej jest park z XVIII wieku z drzewami mającymi nawet po sto kilkadziesiąt lat. W parku zachowały się kamienne posągi Bachusa i Flory Leonarda Webera z 1718 r. Pałac był wielokrotnie rozbudowywany i upiększany, przez co ma niejednolity charakter stlowy.

Autor: piotr55   Dodano: 2010-06-24  16:25:19
Warto zwiedzić!

Autor: Brygida Kicińska   Dodano: 2010-06-24  16:20:20
zobacz wszystkie komentarze w serwisie