Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół św. Doroty w Będzinie

Galeria: Zagłębie Dąbrowskie Włącz pokaz slajdów

 
Kościół św. Doroty w Będzinie

Tytuł zdjęcia: Kościół św. Doroty w Będzinie


Autor: Beata
Data dodania: 2015-05-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 909 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół filialny pw. św. Doroty - w Będzinie - Grodźcu na Górze św. Doroty (382 m n.p.m.). Budynek wykonany jest w konstrukcji murowanej, kamiennej, ceglano-kamiennej lub ceglanej na zaprawie wapiennej. Mury mają grubość od 1 do 1,25 m. Fundamenty wykonane są z kamienia łamanego. Jego powierzchnia to 180 m˛, wysokość wieży - 20 m. Kościół posiada ogrodzenie z kamienia łamanego. Kościół wybudowany w 1635 roku na wzgórzu Przemienienia Pańskiego przez ks. Wojciecha Lipnickiego z funduszu swej krewnej Doroty Kąckiej, ksieni klasztoru sióstr Norbertanek w Krakowie na Zwierzyńcu. W tym czasie kościół parafialny uległ zniszczeniu przez pożar. 10 października 1638 został konsekrowany przez sufragana krakowskiego Tomasza Oborskiego. W latach 1638-1730 kościół św. Doroty spełniał rolę kościoła parafialnego, następnie kościół miał osobnego kapelana podległego proboszczowi Grodzieckiemu. Wzgórze stało się głośne w 1865 roku, gdy kroniki parafialne zapisały dziwne zdarzenie: Oto Marcin Kotuła, robotnik śląski z Kamienia koło Piekar, mając ciężko chorego syna ujrzał we śnie Matkę Boską Piekarską i usłyszał Jej głos - >>Serce moje jest zawsze pełne miłości dla nieszczęśliwych mieszkańców ziemi śląskiejwstań, dziecię twe powróci do zdrowiain Kotuła kupił w Piekarach obraz Matki Bożej z pierścieniem na palcu i postanowił przynieś go na wzgórze, lecz podczas przekraczania granicy pruskiej został aresztowany i osadzony w więzieniu w Olkuszu. Po wyjściu pozostawiony podczas aresztowania obraz został uroczyście przeniesiony do kościoła św. Doroty  takie bowiem było życzenie Matki Bożej, a miało to miejsce w uroczystość Przemienienia Pańskiego 6 VIII 1865 roku. Obraz skradziono w 1968 roku, lecz w 1971 r. wykonano jego kopię, która znajduje się w kościółku do dziś. Kościół przez wieki przechodził różne koleje losu; wojny zniszczyły go, za czasów pruskich zostały zdewastowane grobowce, a zrabowane wyposażenie, w tym organy, wywiezione, aż wreszcie kościół zamieniony został w stajnię. W późniejszym czasie, kościół zaczynał popadać w stan ruiny. Dopiero w 1946 roku odbudowano świątynię, której poświęcenia dokonał ks. biskup Teodor Kubina 10 sierpnia 1947 roku. W latach 80. XX wieku kościół został ankrowany, a w 1985 r. do kościoła ufundowano obrazy przedstawiające sceny z życia św. Doroty. Obecnie podziemia kościoła są zalane żelbetonem.
Miejscowość: Będzin
Kraina: Zagłębie Dąbrowskie
Województwo: śląskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Zagłębie Dąbrowskie

Zagłębie Dąbrowskie - region historyczno-geograficzny w zachodniej Małopolsce. Główne miasta i gminy to: Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza (od której pochodzi nazwa regionu), Czeladź, Siewierz, Psary, Zawiercie, Olkusz, Sławków, Myszków i in.

Region łączy w sobie tereny silnie zurbanizowane z obszarami zalesionymi, zabytkowe budynki XIX-wieczne z zamkami o średniowiecznym rodowodzie oraz budownictwo sakralne wielu wyznań.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Podoba mi się klimat kadru.

Autor: zbikom   Dodano: 2015-05-09  09:31:00
zobacz wszystkie komentarze w serwisie