Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Piramida

Galeria: Brodnica Włącz pokaz slajdów

 
Piramida

Tytuł zdjęcia: Piramida


Autor: Krzysztof Andrzejczak
Data dodania: 2012-08-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3133 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Nagrobek Leopolda Dittmera na dawnym cmentarzu ewangelickim w Brodnicy. Lekarz ów sprawował opiekę nad chorymi podczas epidemii cholery, która wybuchła w czerwcu 1831 roku. Miał on zamiast leków stosować preparaty zwiększające śmiertelność wśród pacjentów. Przybyła do Brodnicy komisja z Kwidzyna zbadała sprawę i poleciła zażycie tych specyfików przez samego lekarza. Dittmer eksperymentu nie przeżył, a legenda głosi, że za karę pochowany został w pozycji pionowej głową w dół. Napis na tablicy w języku łacińskim: Żyłem jak ty żyjesz, umrzesz jak ja umarłem, tak ubiega życie, żegnaj przechodniu i spełnij twe zdania. Leopold Friedrich Dittmer dr med. i chirurg, powiatowy lekarz urzędowy ur. w Królewcu d. 3 lutego 1797 zm. w Brodnicy d. 20 sierpnia 1831.
Miejscowość: Brodnica
Kraina: Pojezierze Brodnickie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Brodnica

Brodnica to spore miasteczko położone w województwie kujawsko-pomorskim zajmujące wszerz prawie całą dolinę Drwęcy. Trzeba przyznać, że pomimo znacznych rozmiarów i mocno miejskiego charakteru miasteczko zachowało wiele ze swego dawnego uroku.

Sercem Starego Miasta, położonego na prawym brzegu rzeki jest duży, trójkątny rynek otoczony kamieniczkami z XIX i początku XX wieku. Ozdobą placu jest zabytkowa krzyżacka studnia, spełniająca ponoć życzenia, oraz pozostałości zabytkowego ratusza z XIV wieku, po którym ostała się jedynie smukła wieżyczka z zegarem obudowana dookoła domami.

W miasteczku zachowały się także dwa bardzo cenne kościoły: św. Katarzyny, którego budowę rozpoczęto w 1285 roku (z cennym wystrojem wnętrza) oraz kościół i klasztor poreformacki z lat 1751 - 1761 kryjący w swoich wnętrzach mumie zakonników i fundatorów klasztoru Józefa Pląskowskiego starosty brodnickiego i jego małżonki Rozalii z Czapskich.

Największą atrakcją miasteczka są jednak pozostałości gotyckiego krzyżackiego zamku, po którym ostały się fragmenty murów, piwnice oraz wyniosła wieża, z której rozciąga się przepiękna panorama Brodnicy.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Piramida
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
ciekawa historia :) ale bez happy endu

Autor: Krzysztof   Dodano: 2012-08-05  18:23:00
zobacz wszystkie komentarze w serwisie