Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Krzeszów - Kaplica Groty Narodzenia Pańskiego

Galeria: Krzeszów Włącz pokaz slajdów

 
Krzeszów -  Kaplica Groty Narodzenia Pańskiego

Tytuł zdjęcia: Krzeszów - Kaplica Groty Narodzenia Pańskiego


Autor: Martin M
Data dodania: 2015-10-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 917 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kaplica położona jest w osadzie Betlejem na zboczach Anielskiej Góry, ok. 2 km na zachód od opactwa w Krzeszowie. Wzorowana jest na kaplicy przy kościele Augustianów na Nowym Mieście w Pradze. Budowlę ufundował w 1674 r. opat Bernard Rosa, a wzniósł klasztorny budowniczy Martin Schuppert jako jednonawową, z półkolistym zamknięciem  absydą  od strony północnej. W 1675 r. wnętrze ozdobił stiukowymi dekoracjami pochodzący z Bawarii Mathias Mayer. Obecnie jest ono puste, ale niegdyś wyposażone było w rzeźbioną przez Georga Schröttera szopkę w niszy obok absydy, nieznany obraz Michaela L. Willmanna oraz dwa obrazy Martina Leistritza w ołtarzach: Pokłon Trzech Króli oraz Święta Rodzina. Nim wybudowano kościół św. Józefa w opactwie, kaplica ta pełniła ważną rolę podczas obchodów świąt Bożego Narodzenia. Tutaj odprawiano pasterki, na które przychodziły z Krzeszowa procesje z pochodniami.(Diecezjalegnicka info)
Miejscowość: Krzeszów
Kraina: Dolny Śląsk
Województwo: dolnośląskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Krzeszów

Tym, co rozsławiło Krzeszów, jest zespół klasztorny cystersów (należą do niego dwa kościoły będące wybitnymi dziełami sztuki barokowej) oraz Mauzoleum Rodu Piastów świdnicko-jaworskich.

Największym (głównym) kościołem w Krzeszowie jest kościół klasztorny Wniebowzięcia NMP. Powstał w XVIII w. w miejscu kościoła gotyckiego, który zdążono jeszcze po zniszczeniu przez husytów poddać mozolnemu procesowi zbarokizowania). Wnętrze ozdabiają przepiękne rzeźby i freski, zobaczymy tu także przykład późnobarokowego dzieła snycerskiego, a mianowicie stalle, również ukoronowane rzeźbami. Przykłady wybitnej barokowej sztuki zdobniczej, tym razem freski, zachowały się zaś w kościele św. Józefa.

Mauzoleum Piastów Świdnickich jest połączone z prezbiterium kościoła opackiego. Złożone są tu prochy fundatorów i protektorów klasztoru - Bernarda, Bolków I, II i III, oraz zasłużonego dlań szlachcica W. Zedlitza.

Krzeszów ma także, podobnie jak Wambierzyce, swoją kalwarię. Nieco mniejszą. Składa się na nią 16 stacji, a cała trasa rozpoczyna się i kończy w zespole klasztornym.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Krzeszów - Kaplica Groty Narodzenia Pańskiego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych