Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dawna farbiarnia płótna w Orawce - 1690r.

Galeria: Orawa Włącz pokaz slajdów

 
Dawna farbiarnia płótna w Orawce - 1690r.

Tytuł zdjęcia: Dawna farbiarnia płótna w Orawce - 1690r.


Autor: JureK
Data dodania: 2017-03-31
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1441 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pierwotnie mieścił się tutaj skład soli na szlaku handlowym z Węgier. Ok.1690r. założono farbiarnię płótna, która funkcjonowała do końca XIXw.Tutaj , przy pomocy techniki malarskiej polegającej na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku farbującym miejsca nie zamaskowane woskiem, zwanej batikiem, farbiarze zdobili tkaniny ornamentami roślinno-geometrycznymi.Szyto z nich odzież codziennego użytku, stroje regionalne i pościel.
Miejscowość: Orawka
Kraina: Orawa
Województwo: małopolskie
Tagi: zabytki techniki  
Schowaj mapę

Orawa

Polska Orawa rozpościera się u południowych skłonów Babiej Góry, która zamyka północny horyzont krainy. Od zachodu i południa ogranicza Orawę granica państwowa ze Słowacją a od wschodu Podhale.

Orawa to kraina Tatr i Babiej Góry, bo właśnie te pasma górskie dominują w jej krajobrazie. Niewielkie wzniesienia i pagórki rozpościerające się pomiędzy wioskami, pokryte szachownicą pól i lasów, to jedne z najlepszych punktów widokowych na polskim Podtatrzu. Szczególnie wznoszący się nad Orawką Groń godny jest polecenia, jako doskonały i wybitny punkt widokowy.

Orawa to także niewielkie, zagubione na stokach gór i obrzeżach wioseczek dzwonniczki burzowe, które nadają niepowtarzalny klimat tej krainie i są jedyne w swoim rodzaju. Orawa to chaty z wyżką, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej i modrzewiowy kościółek, jak z bajki w Orawce.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dzięki za ciekawe informacje o tym miejscu:))

Autor: Halina   Dodano: 2017-04-01  19:37:21
zobacz wszystkie komentarze w serwisie